Jablka a hrušky zimních odrůd můžete skladovat až do jara, pokud při sklizni i ukládání dodržíte léty prověřená pravidla:
Lehké zakroucení
Plody by měly být dobře vyzrálé, avšak nepřezrálé a sklizené dříve, než přijdou silnější mrazíky. Tak akorát zralý plod vám po lehkém zakroucení zůstane i se stopkou ochotně v dlani. Nebo po lehkém tahu sklouzne do česáčku, pokud z vyšších stromů sklízíte touto šikovnou pomůckou.
Podívejte se na video z YouTube (kanál VeggiePlot) na úžasnou podzimní sklizeň v jedné zahradě ve Velké Británii:
Jen suché
Slízejte jen suché ovoce. A zacházejte s ním šetrně. Pouze nepotlučené a neporaněné plody mají šanci vydržet kvalitní po dlouhé měsíce. Poškozené je lepší ihned sníst, připravit z nich mošt, nebo nasušit křížaly.
Ideální teplota
S přesunem na místo skladování neotálejte. Ideální je ovoce uskladnit ihned po sklizni, rozhodně by venku nemělo čekat více dní. Ideální podmínky pro skladování poskytne čistý sklep s teplotou mezi 1-6°C a relativní vlhkostí vzduchu neklesající pod 80%. Zvýšit vzdušnou vlhkost můžete pomocí nádob s vodou či kropením podlahy. Kapky však nesmí zasáhnout ovoce!
Nežádoucí plyny
Sklep by měl být chráněný proti promrznutí, ale zároveň větraný. Je třeba, aby se vzduch pomalu, ale neustále vyměňoval. Pouze pokud uhodí velmi silné mrazy, větrací otvory či okénka raději dočasně zakryjte. Větrání je důležité nejen jako prevence zatuchlého vzduchu, který svědčí plísním. Zralé ovoce vydechuje plyny, které při vyšší koncentraci snižují jeho trvanlivost. Tyto plyny nesvědčí ani zelenině, kterou proto není vhodné skladovat ve společném prostoru s ovocem.
Do lísek
Plody ukládejte do lísek nebo přepravek ideálně v jedné vrstvě. Aby vzduch cirkuloval i pod spodními lískami, podložte je. Další můžete skládat na ně, pokud mezi ovocem a dnem svrchní lísky zůstane dostatečný prostor.
Když nemáte sklep
Nemáte sklep a rádi byste uložili alespoň malou úrodu? Poslouží i studna, do které v koši na pevném laně ovoce spustíte do hloubky s žádoucí teplotou a vlhkostí. Nouzovým řešením je skladování v polystyrenem zateplených bednách venku.
Náš tip:
I po prvních mrazících můžete sklízet plody rakytníku či arónie, která často teprve během října plně vyzrává a ztrácí přílišnou trpkost.
Spadané ořechy sbírejte pokud možno denně a nechte je prosychat na vzdušném místě, kam se nedostane déšť ani rosa. Pokud na nich zůstalo oplodí, je třeba ho odstranit. Při sušení na topení pozor na to, aby se nezapařily. Dobře usušené vydrží kvalitní dlouhé měsíce, ideální je skladování v suchu a chladu.
Zdroj: časopis Receptář