Výsev mrkve a petržele

Podívejte se, co je potřeba před výsevem mrkve a petržele udělat a jak provést samotný výsev. Ve videopříspěvku z kanálu „Petra zahradničí“ se můžete autorce podívat pod ruce nebo spíš pod vidle. Jde jí to od ruky a poví vám, které kroky jsou nejdůležitější.

Zdroj: Youtube

Podzimní výsev a zimní či jarní sklizeň

Pokud se rozhodnete vysévat do záhonu, pak věřte, že rostlinkám sníh vůbec nevadí a přes zimu je vyloženě vhodný. Problém nastává v případě holomrazů, kdy sněhová pokrývka chybí a pak je nutné záhon zazimovat větvemi, netkanou textilií nebo jinak.

Jako ideální se jeví například mulč ze slámy. Ve skleníku či fóliovníku budou rostliny dostatečně chráněné a tyto chladnomilné druhy nebudete muset ještě dodatečně chránit. I když je ochrana v zimních měsících vhodná, při výsadbě na záhon nemusíte během zimy řešit závlahu. Srážek bývá dostatek celý podzim i zimu a zelenina nebude vyžadovat další péči.

Aby se mrkvím a petrželi dařilo, záhon můžete také obohatit o zhruba 6 cm vysokou vrstvu kompostu. Zvolíte-li rané odrůdy mrkve, budete moci sklízet už během zimy.

Pokud chcete sklízet průběžně, nachystejte si záhon dopředu a vysejte vždy jen část semen a další třeba za dva týdny. Sklízet budete moci zhruba za tři měsíce a pokud vysejete zeleninu po částech, budete se moci těšit z mrkviček a dalších druhů déle.

Co vysévat v říjnu?

K podzimnímu výsevu využijte semena odolnějších ideálně mrazuvzdorných odrůd. Do skleníku můžete vysévat listové saláty celoroční, kozlíček polníček, řepu, asijské listové zeleniny, jarní cibulky, mangold, rukolu nebo koriandr.

Přímo do záhonu je možný výsev ředkviček, kadeřávku, špenátu, řeřichy i mrkve a petržele. Pokud byste chránili záhon netkanou textilií, můžete vyzkoušet i druhy vhodné do skleníku. Především tedy odolnější asijské listové zeleniny a polníček.

Související články

Zdroje: nasezahrada.com, zahradnickakucharka.cz