obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Říjnové tipy pro sad i verandu

Říjen smířlivě nabízí ještě trochu času na zahradní práce, než se přižene větrný listopad. Předčasně opadané ovocné stromy si zaslouží draslíkovou kúru, žito ochrání záhon od mnohého zlého, venkovní keramice prospěje příprava na mráz a vaši duši naděje, že o Vánocích rozkvete hyacint...

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz Nejste spokojeni s úrodou ovoce? Zdá se vám, že strom měl málo plodů, že zůstaly malé a nekvalitní, že listy hnědnou a padají dřív než přišel podzim? To vše bývá projevem nedostatku draslíku. Plody mohou mít i nižší obsah vitaminu C, stromy jsou méně odolné vůči mrazu, suchu, chorobám a škůdcům.

Podzim, čas na doplnění draslíku

Nedostatek draslíku se může vyskytovat třeba u mladých stromků, které mají slabě vyvinuté kořeny a u hustých výsadeb, kde současně pěstujeme také rostliny náročné na draslík (například brambory).

Draslíkem hnojíme každoročně jednorázově, nejlépe na podzim, kdy už se nevyplavuje z půdy (případně na jaře). Tuto živinu aplikujeme do půdy společně s fosforem a organickými hnojivy při podzimním obdělávání půdy.

Jako průměrnou dávku lze doporučit 1,5 kg draselné soli nebo 1,8 kg síranu draselného na 100 m2. Při potřebě hnojit současně i hořčíkem můžeme draselnou sůl nahradit Kamexem v 1,5násobném množství a síran draselný přípravkem Patentkali v 1,7násobném množství.

Žito, skvělá past na dusík

Bojíte se, aby další mírná zima nepřipravila zahradu o dusík? Máte pravdu, dusík je pro rostliny velice důležitá živina, která se však snadno uvolňuje a vyplavuje do spodních vrstev půdy. Situaci zachraňují kořeny rostlin, které tuto živinu vážou a chrání před vyplavováním. Ovšem hlavně během vegetace. Proto k největším ztrátám dusíku dochází v době bez vegetace zejména během mírné a vlhké zimy.

Abychom ztrátám zabránili, je dobré jako zelené hnojení vysít na volné a upravené záhony zhruba od poloviny do konce října žito v dávce 2 až 3 kg na 100 m2. Rostliny přezimují a na jaře (v dubnu až květnu) je pak zapravíme do půdy.

Výhody zeleného hnojení
  • zmíněná ochrana dusíku a dalších živin v půdě, 
  • porost brání erozí,
  • stíní půdu,
  • zpestřuje vítané střídání plodin,
  • omezuje výskyt plevelů a háďátek.

Žito je z pěstitelského hlediska ideální, protože není příbuzné s žádnou rostlinou, takže nešíří zeleninové choroby. V ovocné zahradě a v polních podmínkách lze použít řepku (sejeme v půlce října dávku 0,2 kg na 100 m2).

Proto bychom půdu neměli až do února nechávat ležet ladem, ale každou volnou plochu v zahrádce bychom měli osít rostlinami na zelené hnojení.

Cibuloviny v květináči

Sázíme cibuloviny Sázíme cibuloviny Zdroj: Archiv ireceptar.cz Září až říjen je vhodná doba pro vysazení cibulovin, které by měly kvést od Vánoc až do Velikonoc. Dno květináče vysypeme vyšší vrstvou drenáže a přidáme další vrstvu rašeliny nebo mechu, čímž zabráníme hromadění vody. Pak květináč doplníme zeminou.

Pro výsadbu se hodí hyacinty, modřence, tulipány, narcisy či krokusy. Na zeminu poskládáme cibulky a zasypeme je další vrstvou. Květináč umístíme do tmavé, vlhké a chladné místnosti. Cibule potřebují 10 až 14 dní na vytvoření kořenového systému. Potom začínají vyrážet první listy. Dle potřeby jejich růst uspíšíme umístěním do teplejšího prostředí nebo zpomalíme chladnějším místem.

Nátěr keramiky proti mrazu

Máte na balkoně nebo terase květináče z pálené hlíny a necháváte je tam i přes zimu? Pak je nezapomeňte ošetřit proti mrazu. Při mrazech se voda v jejich pórech mění na objemnější led, který pálenou hlínu narušuje a trhá. Květináče proto chráníme v zimě před vlhkostí a mrazem impregnačním nátěrem. K dostání bývá například speciální olej na keramiku, v obchodech s barvami a laky vám jistě poradí.

Na očištěný květináč na vnější část naneseme slabou vrstvu ochranného prostředku a necháme zaschnout. Vrstvička uzavře póry tak, že nepřijímá žádnou vodu a přitom nenaruší přírodní vzhled květináče. Nátěr také brání vzniku zeleného povlaku z řas a mechu, ale i bílých skvrn od soli.

Pro Receptář 10/2007 (ka) a Ludmila Schmeiserová, Třebařov

Akční letáky