Muškáty neboli pelargonie jsou nádhernými okrasnými rostlinami, které se u nás těší velké oblibě. Milují teplo a světlá stanoviště, a tak nejraději zdobí místa, kam dopadá dostatek slunečního svitu. Nejčastěji se setkáme s muškáty převislými - pelargonií štítnatou - a pelargonií páskatou, která se naopak vyznačuje svým růstem do výšky. Obě tyto odrůdy navíc ještě nabízí širokou škálu barev i tvarů květů a listů.

Chcete-li názorně vidět, jak se řízkují muškáty, podívejte se na následující video:

Zdroj: Youtube

Řízkování má svoje pravidla

Abychom si mohli muškát namnožit, je zapotřebí jej nařízkovat. Ačkoli se jedná o poměrně snadnou záležitost, kterou dozajista zvládnete, existuje několik pravidel, tipů a rad, kterých bychom se měli držet, aby byl výsledek naší práce co nejlepší. Chceme se přece co nejdříve pochlubit sousedům svým pěstitelským umem...

Kdy a jak na to?

Nejprve je nutné zvolit pro řízkování ideální čas. Nejběžnější je pro to srpen, ale chybu neuděláte ani když se k řízkování dostanete v průběhu září. Muškáty jsou v tomto celkem tolerantní a nějakou tu časovou odchylku vám jistě prominou.

Vyberte si takový výhon, který je dlouhý zhruba 10 cm, a ostrým nožem ho šikmo seřízněte (řízky je možné také z rostliny vylomit). Poté odspodu odstraňte přebytečné listy, dokud vám nezbudou jen přibližně tři vrcholové. A protože jsou muškáty velmi náchylné na choroby, je při řízkování lepší nůž (či jiný nástroj, který k tomu používáte) před provedením jednotlivých řezů dezinfikovat. To ostatně platí v případě jakéhokoliv invazivního zásahu u rostlin.

Do sklenice s vodou

Řízky můžeme umístit do nádoby s vodou, počkat zhruba tři týdny, dokud se neobjeví kořínky, a až poté muškáty vysadit.

Nechte řízek zaschnout

Druhou možností, která je ale mnohem výhodnější, pokud řízkování provádíte ke konci léta, je stonek čerstvě vytvořeného řízku potřít stimulátorem růstu, který podpoří jeho zakořenění. Doporučuje se takto ošetřený řízek nechat zaschnout jeden den ve vlhčím, ale chladnějším prostředí, a až následně ho umístit do květináče se substrátem. Takový substrát pro muškáty by měl ideálně obsahovat rašelinu, humus a jíl. Buď jej můžete koupit přímo namíchaný pro muškáty ve specializovaných prodejnách, nebo si jej namícháte sami.

Pozor na přemokření

Řízky máte umístěné v květináči. Co teď? Zakořenění můžete očekávat asi po čtyřech týdnech, ale musíte jim samozřejmě zajistit vyhovující podmínky. Dopřejte jim rozumný přísun vody – ani málo, ale také ani moc. Kdybyste to s vodou přehnali, mohli byste řízky poničit, stejně jako suchem.

Přikryjte rostlinky fólií

Jestliže vlastníte miniskleník, máte vyhráno. Rostlinky totiž v této fázi ocení vyšší vlhkost vzduchu. Pokud, ale miniskleník nevlastníte, není třeba zoufat a postačí vám namísto toho obyčejná fólie, kterou překryjte květináč nebo jinou nádobu, v níž se řízky prozatím jen snaží o svůj vlastní život bez mateřské rostliny. Uvidíte, že se brzy probudí a porostou jako o závod.

Zdroje: izahradkar, living.iprima, zahradkarskaporadna