Existuje několik oblíbených způsobů vegetativního množení rostlin. Asi nejběžnějším je zakořeňování částí rostlin ve vodě. Velmi úspěšní budeme u mnoha pokojových rostlin, které koření doslova samy. Jmenujme třeba voděnku, scindapsus, dracenu, peperomii či begonii. Ze zahradních druhů ve vodě snadno zakoření zlatice, ptačí zob, vrba a topol. Jednoduchou, i když zdlouhavou a ne příliš produktivní cestu představuje hřížení, kdy větev nebo výhon, které se dotýkají země, jednoduše v místě ohybu zahrabeme a čekáme, dokud nezakoření. Je pravda, že to někdy můžeme trvat rok i déle.

Řízkování má mnoho výhod

 • Množení pomocí řízků je velmi jednoduché a nepotřebujeme při něm žádné množárenské zařízení.
 • Je rychlé, v krátké době získáme mnoho nových sazenic. Je levné, potřebujeme k němu jen ostrý nůž, stimulátor kořenění a trochu lihu.
 • Oproti výsevu získáme daleko větší rostliny a nemusíme na ně dlouhou dobu čekat.
 • Je to ideální způsob, pokud chceme zachovat druh nebo konkrétní rostlinu, ke které máme vztah.

Řízkováním lze množit rybíz, angrešt i jostu


Řízky z nezdřevnatělých částí ovocných keřů odebíráme v červenci.

 1. Matečná rostlina by měla být zdravá, nenapadená virózami ani padlím, protože tyto choroby se přenášejí i na potomstvo.

  Na spodní části asi 10 cm dlouhého řízku, která bude v zemině, odstraníme listy, u horních oček ponecháváme řapík a část listové čepele. Horní řez vedeme rovně, spodní zešikma.
 2. Řízky zapichujeme mírně šikmo do lehkého substrátu pro řízkování nebo do směsi rašeliny a perlitu. Pro podporu zakořeňování namočíme konce do tekutého nebo práškového stimulátoru.
 3. Pro zakořenění plně postačí malý truhlíček nebo květináč, který po důkladném zalití omotáme fólií.

Drobné ovoce lze ale snadno množit i dřevitými řízky. Nejvhodnější dobou je srpen.

 1. Řízky řežeme z vyzrálých jednoletých výhonů na délku 17–21 cm.
 2. Spodní část řízku seřízneme pod úhlem 45° těsně pod očkem a v horní části asi 1 cm nad očkem mírně šikmo nebo rovně.

Množení okrasných dřevin

Pro začátek bude vhodné zkusit snadno množitelné druhy, jako jsou například ptačí zob, tavolník, skalník, vrba, svída, růže a podobně. Dřeviny množíme polodřevitými řízky získanými z mladých (letošních) větviček, které již začínají dřevnatět. Optimální doba je červenec až začátek srpna.
Řízky upravujeme řezem stejně jako v případě drobného ovoce, do sadbovačů je vysazujeme mírně šikmo až po horní očko a opět je zakryjeme fólií. Do volné půdy pak řízky vysazujeme až příští rok. Přes zimu mohou nádoby zůstat venku zapuštěné v zemi, nebo je přeneseme do sklepa.