Znojemská vinařská podoblast úspěšně zavedla před třemi lety první apelační systém u nás – tzv. VOC Znojmo, přičemž iniciály znamenají Víno Originální Certifikace. Tímto krokem jsme se zařadili mezi vyspělé vinařské země. Co apelační systém značení znamená, a jak se u nás rozvíjí značení vín podle kraje?

Nejen obsah cukru v hroznech, ale i půda rozhoduje o chuti vína

Pohled na kvalitu vín byl u nás až donedávna tzv. germánský. Ten dělí vína podle cukernatosti hroznů, bez ohledu na původ hroznů. Vína se tak dělí na vína stolní jakostní a vína s přívlastkem – kabinet, pozdní sběr, výběr z hroznů, výběr z bobulí atd.
Tento systém, který nadále platí, protože je zažitý a osvědčený, však nezohledňuje konkrétní vinici s jejími půdními a klimatickými specifiky, tedy tzv. terroir, což francouzsky znamená kraj, půda, zem. Proto byl u nás spuštěn i druhý evropský systém pohledu na kvalitu vín, který dělí vína nejen podle cukernatosti hroznů, ale také podle místa původu. Místo původu totiž dává vínům nezaměnitelný, jedinečný charakter a právě to je u vín VOC upřednostňováno. Tomuto systému se říká románský způsob nebo také apelační systém. V nejvyspělejších vinařských zemích (ve Francii, Itálii či ve Španělsku) se používá jen tento románský – apelační systém. V sousedním Rakousku existují již téměř 10 let souběžně oba systémy – tedy románský i germánský. U nás byl apelační systém VOC poprvé spuštěn v roce 2009 právě ve Znojmě pod názvem VOC Znojmo.

Vína ze Znojma mají úspěch

Jistě si kladete otázku, čím se vlastně vína označená VOC odlišují od ostatních vín. Odpověď je jednoduchá – značku VOC Znojmo mohou používat pouze vína, jež splnila několik poměrně náročných podmínek, mimo jiných těcho:

  • Smějí to být pouze odrůdová vína Sauvignonu, Ryzlinku rýnského, Veltlínského zeleného, anebo jejich cuvée
  • Hrozny pro výrobu vína musí mít sladkost nejméně 19 °NM a byly určeny pro výrobu přívlastkových vín
  • Hektarový výnos nesmí překročit 7 tun; sběr hroznů je pouze ruční
  • Vína smí být uzavřena pouze korkovým uzávěrem
  • Školení vína nesmí probíhat metodou „barikování“
  • Hrozny musí pocházet pouze z vybraných uznaných tratí
  • Vína nesmí být vyrobena metodou dlouhodobého zrání na kvasničných kalech
  • Jablečno–mléčná fermentace je povolena
  • Obsah alkoholu ve víně je omezen na maximálních 13,9 % objemových

Značení vín VOC, vysoká kvalita vín i filozofie původu vína, tolik dnes skloňovaného i u jiných potravin, se plně osvědčily. Například Sauvignon 2010–VOC Znojmo ze Znovínu Znojmo získal stříbrnou medaili na světové výstavě Vinagora 2011 v maďarské Budapešti, Vinařství Líbal z Horních Dunajovic získalo za Sauvig-non ročník 2010–VOC Znojmo dokonce zlatou medaili v San Francisku.

Proslulá francouzská vína

Ve Francii nesou nejkvalitnější vína označení AOC (Appellation d´Origine Contrôlée). Původ, odrůdy, množství produkce, pěstitelské metody, techniky zpracování a kvalitu produktů kontroluje 400 úřadů po celé Francii; vína AOC tvoří zhruba jednu třetinu tamní produkce.

Vína ze slunné Itálie

V Itálii se kromě stolních vín nejčastěji setkáte s označeními DOC a DOCG. Oblasti s tímto statutem mají stanoveno kvalitativní omezení produkce hroznů pro vyšší jakost vín. Vína označená DOC (Denominazione di Origine Controllata) jsou kontrolována podle původu, výnosu, doby zrání, technologie a kvality. Existuje přes 500 druhů takových vín, od průměrných až po nejkvalitnější. Systém DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) představuje nejvyšší stupeň kvality a platí pro špičková vína DOC.

V Rakousku fungují dva systémy značení zároveň

V Rakousku funguje souběžně s germánským systémem i apelační systém DAC (Districtus Austrie Controllatus), který na jaře roku 2010 třídil vína podle sedmi apelací. Dva systémy značení nyní podobně fungují i u nás.

Vína z Mikulova a Modrých hor

Jelikož se systém VOC Znojmo jako „pilotní projekt“ plně osvědčil, byla v minulém roce založena další VOC. Vinaři v obcích okolo Velkých Pavlovic založili VOC Modré hory. V něm jsou zařazena červená vína z modrých hroznů (odtud Modré hory) a to Frankovka, Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Svá vína na trh uvede v nejbližší době rovněž systém VOC Mikulov, který tak označuje hned 7 odrůd révy vinné (Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Rulandské modré, Pálava a Svatovavřinecké). Od roku 2012 se o hodnocení VOC Pálava ucházejí vína jediné odrůdy, a to Ryzlink vlašského, kterému se v alkalickém vápenitém podloží v okolí Pálavy mimořádně daří.