Víno poslouží i jako dárek
Zdroj: Shutterstock.com / Santhosh Varghese

Podle čeho skutečně poznáte kvalitu u českých vín. Rozhodně to není podle ceny

U moravských vín známe dělení podle cukernatosti hroznů. Nyní se však rozvíjí druhým přínosný systém značení, který zohledňuje i půdu a specifika oblastí, kde je réva vypěstována.

Znojemská vinařská podoblast úspěšně zavedla před třemi lety první apelační systém u nás – tzv. VOC Znojmo, přičemž iniciály znamenají Víno Originální Certifikace. Tímto krokem jsme se zařadili mezi vyspělé vinařské země. Co apelační systém značení znamená, a jak se u nás rozvíjí značení vín podle kraje?

Nejen obsah cukru v hroznech, ale i půda rozhoduje o chuti vína

Pohled na kvalitu vín byl u nás až donedávna tzv. germánský. Ten dělí vína podle cukernatosti hroznů, bez ohledu na původ hroznů. Vína se tak dělí na vína stolní jakostní a vína s přívlastkem – kabinet, pozdní sběr, výběr z hroznů, výběr z bobulí atd.
Tento systém, který nadále platí, protože je zažitý a osvědčený, však nezohledňuje konkrétní vinici s jejími půdními a klimatickými specifiky, tedy tzv. terroir, což francouzsky znamená kraj, půda, zem. Proto byl u nás spuštěn i druhý evropský systém pohledu na kvalitu vín, který dělí vína nejen podle cukernatosti hroznů, ale také podle místa původu. Místo původu totiž dává vínům nezaměnitelný, jedinečný charakter a právě to je u vín VOC upřednostňováno. Tomuto systému se říká románský způsob nebo také apelační systém. V nejvyspělejších vinařských zemích (ve Francii, Itálii či ve Španělsku) se používá jen tento románský – apelační systém. V sousedním Rakousku existují již téměř 10 let souběžně oba systémy – tedy románský i germánský. U nás byl apelační systém VOC poprvé spuštěn v roce 2009 právě ve Znojmě pod názvem VOC Znojmo.

půdní profily Znojemské vinařské oblasti půdní profily Znojemské vinařské oblasti Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vína ze Znojma mají úspěch

Jistě si kladete otázku, čím se vlastně vína označená VOC odlišují od ostatních vín. Odpověď je jednoduchá – značku VOC Znojmo mohou používat pouze vína, jež splnila několik poměrně náročných podmínek, mimo jiných těcho:

  • Smějí to být pouze odrůdová vína Sauvignonu, Ryzlinku rýnského, Veltlínského zeleného, anebo jejich cuvée
  • Hrozny pro výrobu vína musí mít sladkost nejméně 19 °NM a byly určeny pro výrobu přívlastkových vín
  • Hektarový výnos nesmí překročit 7 tun; sběr hroznů je pouze ruční
  • Vína smí být uzavřena pouze korkovým uzávěrem
  • Školení vína nesmí probíhat metodou „barikování“
  • Hrozny musí pocházet pouze z vybraných uznaných tratí
  • Vína nesmí být vyrobena metodou dlouhodobého zrání na kvasničných kalech
  • Jablečno–mléčná fermentace je povolena
  • Obsah alkoholu ve víně je omezen na maximálních 13,9 % objemových

Značení vín VOC, vysoká kvalita vín i filozofie původu vína, tolik dnes skloňovaného i u jiných potravin, se plně osvědčily. Například Sauvignon 2010–VOC Znojmo ze Znovínu Znojmo získal stříbrnou medaili na světové výstavě Vinagora 2011 v maďarské Budapešti, Vinařství Líbal z Horních Dunajovic získalo za Sauvig-non ročník 2010–VOC Znojmo dokonce zlatou medaili v San Francisku.

francouzská vinice v Provence francouzská vinice v Provence Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Proslulá francouzská vína

Ve Francii nesou nejkvalitnější vína označení AOC (Appellation d´Origine Contrôlée). Původ, odrůdy, množství produkce, pěstitelské metody, techniky zpracování a kvalitu produktů kontroluje 400 úřadů po celé Francii; vína AOC tvoří zhruba jednu třetinu tamní produkce.

Vína ze slunné Itálie

V Itálii se kromě stolních vín nejčastěji setkáte s označeními DOC a DOCG. Oblasti s tímto statutem mají stanoveno kvalitativní omezení produkce hroznů pro vyšší jakost vín. Vína označená DOC (Denominazione di Origine Controllata) jsou kontrolována podle původu, výnosu, doby zrání, technologie a kvality. Existuje přes 500 druhů takových vín, od průměrných až po nejkvalitnější. Systém DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) představuje nejvyšší stupeň kvality a platí pro špičková vína DOC.

italská vinice v Toskánsku italská vinice v Toskánsku Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 

V Rakousku fungují dva systémy značení zároveň

V Rakousku funguje souběžně s germánským systémem i apelační systém DAC (Districtus Austrie Controllatus), který na jaře roku 2010 třídil vína podle sedmi apelací. Dva systémy značení nyní podobně fungují i u nás.

Vína z Mikulova a Modrých hor

Jelikož se systém VOC Znojmo jako „pilotní projekt“ plně osvědčil, byla v minulém roce založena další VOC. Vinaři v obcích okolo Velkých Pavlovic založili VOC Modré hory. V něm jsou zařazena červená vína z modrých hroznů (odtud Modré hory) a to Frankovka, Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Svá vína na trh uvede v nejbližší době rovněž systém VOC Mikulov, který tak označuje hned 7 odrůd révy vinné (Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Rulandské modré, Pálava a Svatovavřinecké). Od roku 2012 se o hodnocení VOC Pálava ucházejí vína jediné odrůdy, a to Ryzlink vlašského, kterému se v alkalickém vápenitém podloží v okolí Pálavy mimořádně daří.

moravská vinice moravská vinice Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Akční letáky