Vánoční hvězda čili pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima, syn. Poinsettia pulcherrima) ve své domovině, Střední Americe, roste jako rozložitý keř. Z něj byla vyšlechtěna celá přehlídka půvabných pokojových odrůd.

Zdroj: Youtube

Jak vybrat tu pravou

Vánoční hvězda je teplomilná a jako stvořená pro pěstování ve vyhřátém pokoji, což se o mnohých jiných v zimě kvetoucích rostlinách říci nedá. Ovšem teplo, 20 °C a výše, vyžaduje neustále, je velmi náchylná k nastydnutí. Stačí ofouknutí cestou z květinářství a rostlina se už ze šoku nemusí vzpamatovat. Proto by vám ji měli na cestu důkladně zabalit. Při výběru se vyplatí všímat si nejen barevných listenů, ale i zelenkavých kvítků – pokud se teprve rozvíjejí, zachová si hvězda svou barevnou krásu déle.

Péče během Vánoc

Doma ji postavte na světlé místo, kam však nemíří přímé sluneční paprsky. Nesmí stát na studeném okenním parapetu, kudy protahuje, ani v blízkosti okna, kterým větráte. Zatímco jiné rostliny si s chvilkovým podchlazením poradí, vánoční hvězda může shodit listy. Zalévejte ji měkkou, ideálně dešťovou vodou o pokojové teplotě. Substrát udržujte mírně vlhký – vzhledem k velkým listům má hvězda poměrně vysokou spotřebu vody. Voda by však v podmisce neměla trvale stát. Má ráda vyšší vzdušnou vlhkost, prospěje jí proto časté rosení, zvlhčovač vzduchu, blízkost odpařovače nebo mlhovací fontánky – difuzéru.

Co s hvězdou po odkvětu?

Když hvězdu po odkvětu přenesete na chladnější místo, snížíte zálivku, v předjaří ji o třetinu seříznete a přesadíte, bude kvést i napřesrok. Pracujte raději v rukavicích, aby vám latex, který ze stonků vytéká, nepotřísnil pokožku – je dráždivý a jedovatý. Seříznuté výhony lze zapíchnout do lehkého substrátu a vypěstovat z nich nové rostliny.

Zjara můžete rostlinu přesadit do větší nádoby a prostor vyplnit novým substrátem pro pokojové rostliny nebo směsí listovky a vyzrálého kompostu. V čase růstu nových výhonů rostlina ocení více zálivky a pravidelné přilepšení hnojivem pro pokojové rostliny nebo citrusy. Letnění na čerstvém vzduchu jí také velmi prospívá, umístěte ji však do polostínu, ne na sluneční úpal.
Aby hvězda vykvetla opět na příští Vánoce, bude třeba ji od půli října prodlužovat noc na 12 hodin.

Související články

Zdroj: časopis Receptář