I severní stranu domu můžete nechat rozkvést!
Zdroj: Profimedia

Balkón ve stínu: Tyto květiny nepotřebují slunce a vyniknou na severním balkoně

Na severním balkoně nic neporoste, říká se. Není to pravda. Pokud takový balkon máte, stačí dobře zvolit rostliny, kterým stín nevadí. Když je navíc vhodně zkombinujete, odmění vás svou nevšední krásou.

Begonie a fuchsie rozzáří i balkón ve stínu

Nejznámějšími květinami, které nepotřebují tolik slunce, a přesto pokvetou, patří begonie a fuchsie. Rozzáří váš balkon širokou paletou barev svých květů, hodí se do závěsných květináčů, můžete je však v truhlíku nakombinovat i s ostatními stínomilnnými rostlinami.

Popenec a povíjnice zdobí svými listy

Převislý popenec je sice nenápadný s drobnými kvítky, ale bohatě vyplní truhlík a doplní dominantní kvetoucí rostliny. Polostín má ráda i povíjnice batátová, u nás pěstovaná jako letnička. Zaujme nádhernými většími zelenými listy srdčitého tvaru, některé bývají i zbarvené do vínova. S oblibou se využívají jako doplněk ke kvetoucím balkonovkám.

Nezapomeňte na lobelky

Lobelky nesmí v truhlíku na severní straně chybět, zvolit můžete jak převislé, tak vzpřímené. Hrají všemi odstíny modré, některé druhy jsou i fialové se všemi svými odstíny. Ozdobí vaše květináče a truhlíky až do prvních mrazíků a nemusíte je ani tak často zalévat. Úžasně vypadají v kombinaci s begoniemi.

Zkuste i trvalky

Nádoby lze osadit i trvalkami, využijte nejbarevnější z nich, dlužichu, její listy mají snad všechny možné barvy - sytě zelenou, fialovou, žlutou i oranžovou až červenou. Zajímavé je i kapradí nebo bohyška. Ta vydrží na jednom místě i několik let, zdobí svými listy, které nesou mnoho odstínů zelené, od zelenožluté po smaragdovou, některé mají i bílé žíhání a bývají i různě veliké. Bohyškám pořiďte větší nádobu, ideálně samozavlažovací.

heuchera, hosta Dlužicha i bohyška jsou úžasné trvalky. Zdroj: Profimedia

Netýkavka a bakopa

Do závěsné nádoby, ale také na parapetu bude skvěle vypadat i netýkavka balzamína nebo rozkošná převislá bakopa, která ve stínu kvete méně, ale svými listy rozveselí každý truhlík. Pro vyplnění prostoru truhlíku můžete bez obav využít i břečťan nebo barvínek.

bakopa Drobné kvítky bakopy jsou ideální do truhlíků. Zdroj: Profimedia


Zdroje: www.nkz.czliving.iprima.cz

Akční letáky