S letní sezónou se bohužel nevyhneme ani náletům nežádoucího hmyzu, který nám často dokáže značně znepříjemnit život. Když už si na zahradě chcete posedět a trošku užít pohody, ruší vás nálety bzučení komárů či vos, které jsou v posledních letech poměrně přemnožené. Zkuste této situaci předejít pomocí rostlin, které slouží jako přirozené repelenty. Stačí je vysadit k zahradnímu posezení, nebo je alespoň šikovně nainstalovat. Které to jsou?

Chcete vidět rostliny, které odpuzují hmyz? Podívejte se na následující video:

Zdroj: Youtube

Levandule

Pro nás je levandule libě vonící rostlinou, jenže hmyzu zas tak moc nevoní. Díky své intenzivní vůni tak funguje jako přírodní odpuzovač. Hodí se do každé zahrady a roste téměř sama. Stačí, když ji dopřejete dostatek slunce a tepla, písčitou půdu a nebudete ji přelévat. Stejně tak můžete kolem pergoly navěsit svazky levandule sušené. Působí účinně nejen na komáry, ale i mouchy a vosy.

Pelargonie

Velice účinným odpuzovačem jsou i pelargonie neboli muškáty. Obvzláště druhy, které voní po citronu. Ideální volbou je tedy odrůda Lemon Rose, Citriodorum nebo Citronella. Peelargonie ocení slunné místo a občasnou zálivku. Stejně tak si dejte pozor na přemokření, rostlinám by mohly uhnít kořeny.

Máta peprná

Proti hmyzu funguje i voňavá máta, a to i včetně toho lezoucího. Pokud ji dopřejete správné podmínky, bude vám růst na zahradě dlouhá léta. Na zimu ji stačí ochránit pár větvičkami chvojí. Máta si libuje v polostínu s humózní půdou. Pravidelně ji zastříhávejte a zalévejte.

Meduňka lékařská

Stejně jako máta je v tomto případě užitečná i meduňka vonící po citrusech. Při výsadbě ji vždy věnujte dostatek prostoru, protože se ráda rozrůstá a má hluboké kořeny. Pěstujte ji nejlépe v hlinitopísčité půdě. Vyhovuje si polostín i plné slunce. Na zimu je jí potřeba také ochránit zakrytím.

Rozmarýn

I rozmarýn je skvělým odpuzovačem, který vám dá chvíle klidu od hmyzu. Rozmarýn miluje teplo a daří se mu všude tam, kde je propustná půda. Nepříjemné je pro rostlinu přemokření, kdy bývá často napadán plísněmi a hnilobou. Komáři a mouchy se rozmarýnu vyhýbají na sto honů.

Bazalka

Další bylinkou, kterou hmyz nesnáší je bazalka. Odpuzuje ho intenzivní až pálivá vůně z jejích listů. Můžete ji klidně vysadit s květinami, kterým bude dělat přírodní bariéru před nechtěnými škůdci a vy budete ušetřeni nepříjemného bzučení a možných štípanců. Bylinku pravidelně zalévejte a dopřejte ji dostatek slunce.

Měsíček lékařský

Tato nádherně barevná a léčivá květina bude krásným doplňkem každého zahradního posezení. A hlavně vám také pomůže odradit hmyz létat do vaší blízkosti. Jednoletce se daří v propustné vápenité půdě v místech s dostatečným množstvím slunečních paprsků.

Citronová tráva

Možná znáte tuto exotickou rostlinu pod názvem Citronela a využijete ji k vaření. Je charakteristická svou silnou citrusovou vůní, kterou lze využít i jako účinný repelent. Ocení jako předchozí rostliny slunné místo a pak už jen dostatečně propustný substrát. Pokud se o ni správně postaráte, může dorůst až do výšky 1 metru.

Šanta kočičí

Pokud si k posezení vysadíte šantu, nejenže vás ochrání před hmyzem, ale pokud máte kočku, uděláte jí nesmírnou radost. Miluje jí, protože díky jejím účinkům relaxuje. Šanta však obsahuje i látky zvané nepetalaktony, které mají repelentní účinky proti velkému množství hmyzu, včetně komárů. Zároveň se jedná o velice atraktivní rostlinu s nádhernými modrými kvítky. Rostlině vyhovuje slunné stanoviště s propustnou půdou.

Aksamitník

Jedná se o poměrně oblíbenou letničku, která silně voní. Právě svým typickým aroma spolehlivě zažene komáry, mouchy i další dotěrný hmyz. Její květy budou vaše relaxační zákoutí zdobit až do pozdního podzimu.

Související články

Zdroje: www.atlaso.cz, www.novinky.cz, www.idnes.cz