V létě trávíte na balkóně a zahradě co nejvíce času, proto to tam samozřejmě chcete mít co nejhezčí. Ne všechny květiny však zvládnou nápor ostrých slunečních paprsků. My vám přinášíme seznam takových rostlin, které sluníčko milují a přímé paprsky vysloveně požadují.

Kosmatec (Delosperma)

Kosmatec pochází z hor jižní Afriky, je nižšího vzrůstu a má dužnaté protáhlé listy, které jsou přisedlé na poléhavých stoncích. Ty jsou zakončené květy v barvě žluté, oranžové, červené, růžové nebo fialové. Kosmatec potřebuje odvodněnou půdu, které je písčitá a kamenitá. Kosmatce vydrží i teploty až do mínus dvaceti stupňů. Chraňte je ale před mokrem a vlhkem.

Netřesk (Sempervivum)

Pokud chcete na zahradu rostlinu, která je naprosto nenáročná a miluje sluníčko, pak je to netřesk. Tomu se daří na suchých a chudých půdách, ale i v truhlících, korytech i květináčích. Rychle se rozrůstá a tvoří kobercový porost bez vaší pomoci. Gel z růžic můžete použít na popáleniny, odřeniny či jiná drobná zranění.

Mateřídouška (Thymus serpyllum)

Mateřídouška je velmi oblíbenou bylinkou, která má své nezaměnitelné místo na každé zahrádce či terase. Je krásná, zdravá a navíc nenáročná na pěstování. Dařit se jí bude na skalkách, ale i v truhlíkách či na okrajích kamenných schodů a chodníků. Mateřídouška navíc láká včely a motýly, takže nebudete mít nouzi o krásnou podívanou.

Rozchodník (Sedum)

Tato rostlinka se téměř neliší od kosmatce nebo netřesku, také miluje sluníčko a je nenáročná na pěstování. Ideální je rozchodník bílý, který kvete v červnu a červenci bílými květy na vysokých růžových stoncích. Pohled na kvetoucí rozchodníky je nádherný. Pěkný je pak také rozchodník ostrý, který má květy žluté.

Levandule (Lavandula angustifolia)

Středomořská bylinka s názvem levandule je nejen potěchou oka, ale i těla. Má úzké aromatické listy a modro fialové květy, které nádherně voní. Nevoní však komárům, což právě v létě jistě oceníte. Miluje slunce a můžete ji vysadit jak na záhonek, tak na balkón. Chraňte ji před větrem. Je skvělým pomocníkem v boji s kašlem a bolestmi hlavy.

Ibišek (Hibiscus)

Z keřů, které mohou růst na zahradě i v květináči a milují sluníčko, vsaďte na ibišek. Ten pochází z Asie a jeho květy mohou mít bílou, fialovou, červenou i žlutou barvu. Pokud si po zimě budete myslet, že je po něm, vyčkejte, neobrůstá totiž listy hned zkraje jara. Pohled na jeho exotické květy je nádherný, i když kvetou velmi krátce.

Kolkvice (Kolkwitzia amabilis)

Kolkvice krásná je nenáročný opadavý kulovitý keř s převisajícími postranními větvemi. Má drobné trubkovité narůžovělé květy. Ideální je pro ně vhodná propustná mírně vlhká půda. Musí mít sluníčko a teplo.

Zdroj: www.abecedazahrady.cz, denik.cz