Nad mšicemi byste neměli jen tak mávnout rukou. Tito škůdci totiž vysávají z rostlin mízu, šíří choroby a zanášejí rostlinám póry medovicí, což může vést až ke vzniku černé plísně. Proto je velmi důležité jednat, nejlépe ještě před tím, než k vám vůbec zabloudí. Nemusíte však kupovat předražené chemické postřiky, jelikož vám postačí vysadit takové rostliny, které mšicím zkrátka nevoní.

Podívejte se na video, jak si můžete vyrobit dva přírodní pomocníky pro boj proti mšicím:

Zdroj: Youtube

Oblíbené rostliny mšic

Mšice můžete nejčastěji vidět na růžích, letničkách jiřinkách, astrách, krásenkách, ostálkách či mokřadní potočnici. Najdete je ale také na spoustě dalších rostlin, které s radostí napadnou. Existují ovšem i takové rostliny, které je odpuzují. Takové rostliny jsou vhodnými kandidáty na vysazení v okolí těch, jež chcete ochránit.

Aromatická vůně odpuzuje

Proti mšicím jsou skvělé především aromatické rostliny, kterým se hmyz raději vyhne velkým obloukem. Po celé zahradě si tak můžete vysadit třeba takové afrikány. Výbornou zbraní jsou i bylinky, které se hodí nejen jako účinný odpuzovač mšic. Mátu, bazalku, tymián, levanduli či saturejku tak můžete vysázet mezi ostatní rostliny do záhonů.

Nalákejte mšice jinam

Lichořeřišnice mšice neodpuzuje, ale naopak. Pokud tedy vysadíte lichořeřišnici v blízkosti rostlin, které chcete před mšicemi ochránit, mšice se z ostatních rostlin vrhnou právě na ni. Vaším jediným úkolem už bude jen lichořeřišnici spálit spolu s nežádoucím hmyzem. Nebojte se, že byste o celou rostlinu přišli. Lichořeřišnice dokáže velmi rychle a bohatě růst.

Okrasné květiny jako zbraň

Skvělými odpuzovači mšic mohou být rovněž okrasné rostliny, které vám udělají hned dvojitou radost. Petúnie je nádherná květina, jež odpudí mšice, housenku rohovitou (napadá rajčata) a chřestovníčka obecného (napadá chřest). Měsíček lékařský naopak přitahuje pestřenky neboli vosičky, jež také pomáhají zahubit mšice. Další okrasnou květinou je chryzantéma, díky které budete mít pokoj nejen od mšic, ale také od mravenců, klíšťat, vší, roztočů i pavouků.

Odpuzovač, o kterém ani nevíte

Máte záhony, na kterých pěstujete zeleninu? Možná o tom nevíte, ale pár odpuzovačů mšic tam nevědomě sázíte. Mšice totiž nesnáší pažitku, cibuli a česnek. Tato, v kuchyni tolik ceněná zelenina, mšice účinně odhání. Takže si navíc ještě vypěstujete domácí zeleninu.

Související články

Zdroje: pasti.cz, dumazahrada.cz, idnes.cz