Jaro je v rozpuku, začíná čas na sázení, hnojení, zalévání a péči o rostliny. S jarem ale také do vaší zahrádky mohou zavítat nezvaní a nemilí hosté jako jsou třeba klíšťata.

Ať už jste vlastníkem čtyřnohého miláčka, kterému by mohla klíšťata pěkně znepříjemnit život, nebo nechcete, aby tyto malé potvory nenapadly vás a vaše blízké, pomohou vám tyto rostliny. Jsou přírodními odpuzovači klíšťat.

Youtube video, jak bezpečně odstranit klíště, najdete na kanále Roche Česká republika:

Zdroj: Youtube

Rostliny odpuzující klíšťata

Abyste se zbavili klíšťat ve vaší zahradě, je potřeba, abyste vysadili alespoň jednu z následujících rostlin. Tou první je rozmarýn. Je to velice nenáročná rostlina na pěstování a hodí se jak pro přikrášlení zahrady, tak do kuchyně na vaření. Je známo, že rozmarýn má velice zemitou vůni, a hlavně produkuje esenciální oleje, na které jsou klíšťata přímo alergická.

Další rostlinou, která odpuzuje klíšťata, je levandule. Levandule má úžasné relaxační a antistresové účinky, má nádhernou barvu a jemnou aromatickou vůni. Navíc není vůbec náročná na pěstování a můžete ji mít jak na zahradě, tak v bytě.

Co je ale nejdůležitější, klíšťata levanduli nemohou vystát. Pokud budete mít na zahrádce tuto rostlinu, klíšťata se vám budou vyhýbat velikým obloukem.

Klíšťata pryč

Přenádherná květina, která dodá vaší zahrádce trochu barvy a odežene klíšťata. To je muškát. Muškátové květy jsou naprosto okouzlující a budou se krásně vyjímat v každé zahradě. 

Pro hmyz jsou ale jejich květy velice toxické, což znamená, že k nim klíšťata ani nepáchnou. Je sice pravda, že jsou lehce náročnější na pěstování a vyžadují speciální péči, ale svou krásou a schopností udržet klíšťata daleko za to určitě stojí.

Poslední rostlinou, která by určitě měla zaujmout místo ve vaší zahradě, je chryzantéma. Můžete je zakoupit v několika různých barvách, aby vám do zahrádky zapadly, a jsou zkrátka naprosto nádherné.

Další výhodou je, že jsou to velice odolné trvalky, takže se nemusíte bát, že byste o ně s mrazy přišli. Nejdůležitější však je, že působí jako ten nejlepší repelent na klíšťata. Věděli jste, že chemické pesticidy proti klíšťatům jsou navrženy tak, aby napodobovaly sloučeniny, které jsou přirozeně produkované právě chryzantémami?

Tyto květiny jsou v podstatě originální verze pesticidů proti klíšťatům, takže určitě není od věci si je do zahrady pořídit. Od těch se budou tyto malé krvelačné bestie držet opravdu hodně daleko.

Související články

Zdroje: www.idnes.cz, magazinzahrada.cz