S jarem se probouzí i škůdci! Vybavte se proti nim určitými rostlinami.
Zdroj: Profimedia

Braňte škůdcům na zahradě už teď: Které rostliny je spolehlivě odpudí?

Jaro se pomalu probouzí k životu a s ním samozřejmě i nezvaní hosté, kteří nám dokážou pěkně znepříjemnit zahradničení. Ano, je řeč o škůdcích všeho druhu. Vysaďte rostliny, které by je mohly ze zahrady vystrnadit.  

Každoročně se na zahradě setkáváme se škůdci. Když to vezmeme všeobecně, škůdci nás, zahrádkáře, pěkně štvou. Je jedno, zda se vyskytne plzák na salátu nebo mšice na jahodníku. K vzteku je to tak i tak. Máme pro vás v záloze několik rostlin, které vám pomohou výskyt škůdců omezit. Netvrdíme, že housenky vezmou „nohy na ramena" a už je nikdy neuvidíte, ale proč se o jejich eliminaci alespoň nepokusit?

Plzáci, ničitelé zahrádek! Plzáci, ničitelé zahrádek! Zdroj: Profimedia

Každá rada drahá

Co si budeme povídat, u některých škůdců je každá rada drahá. Takový plzák se nezastaví skoro před ničím. A že je odpuzují afrikány? Pokud jste to zkoušeli, zjistili jste, že se na afrikány přímo třesou a zkonzumují je jako předkrm. U plzáků se nám osvědčilo pouze ruční sbírání, hubící přípravky či měděný obrubník. Rostliny neuspěly žádné.

Levandule

Přírodní zbraň proti některým druhům hmyzu. Pro většinu lidí bylinka s příjemnou vůní, která na zahrádce udělá neskutečnou parádu. Levandule odpudí nežádoucí hmyz, přitáhne ten užitečný, jako jsou včely, šmeláci a motýli, a vás zláká svými vlastnostmi – dokáže léčit a můžete s ní kouzlit i v kuchyni.

Se stříháním levandule to na podzim moc nepřehánějte, mohla by vám snadno umrznout. Levandule je přírodní zbraň proti některým druhům hmyzu. Zdroj: profimedia.cz

Lichořeřešnice

Bude se snažit odpudit mšice, mravence i housenky. Ochrání kedlubny, brambory, zelí nebo brokolici. Na lichořeřišnici si rádi smlsnou plzáci, proto je výhodné vysadit pár rostlinek mezi zeleninu, aby se nejprve vrhli na ni a vy jste měli čas je následně zlikvidovat.

Lichořeřišnice větší je výbornou ozdobou plotů. Na lichořeřišnici si rádi smlsnou plzáci. Zdroj: COULANGES / Shutterstock.com

Heřmánek pravý

Tato aromatická bylina si rozumí se zeleninovými záhony, proto je vhodné heřmánek vysadit okolo nich. Ochrání především cibuli, salát, červenou řepu nebo celer. Prospěje mu slunečné místo.

Heřmánek pravý (Matricaria recutita) Heřmánek pravý (Matricaria recutita) si rozumí se zeleninovými záhony. Zdroj: Andrey Maximenko / Shutterstock.com

Tymián

Bude mu dobře poblíž špenátu, květáku, kapusty nebo se salátu. Tymián se vysévá do volné půdy v dubnu nebo v květnu, kdy už je prohřátá zem. Bude se vám hodit jako léčivá bylinka i jako kouzelník k vaření.

Půdopokryvný tymián tvoří voňavé koberce Tymián se vysévá do volné půdy v dubnu nebo v květnu, kdy už je prohřátá zem. Zdroj: EQRoy / Shutterstock.com

Saturejka

Touto bylinkou bude opovrhovat bělásek zelný, proto ji vysaďte blízko hlávkového zelí a k další brukvovité zelenině. Jedná se o vytrvalou bylinu, kterou potěší slunné stanoviště. Samozřejmostí je využití saturejky v kuchyni.

Saturejka zahradní před květem Samozřejmostí je využití saturejky v kuchyni. Zdroj: Shutterstock.com / Scisetti Alfio

Povijnice

Tato skvostná popínavá rostlina vám bude dělat radost po více stránkách – pohled na ni vám zlepší náladu a odpudí i nechtěné návštěvníky. Miluje sluníčko, proto jí vyberte dostatečně slunné místo. Nezapomeňte pro ni předem promyslet oporu.

Povijnice batátová kvete různě barevnými a velkými květy. Povijnice batátová miluje sluníčko, proto jí vyberte dostatečně slunné místo.  Zdroj: Profimedia.cz

Zdroje: pestujme.czabecedazahrady.dama.czzahradkarskaporadna.cz

Akční letáky