Dohánějí vás každou sezónu nájezdy slimáků, kteří ničí vaše květiny a plodiny? Jejich výskytu nahrává teplé počasí a vlhko, které prospívá pěstované zelenině, jež je magicky přitahuje. Bohužel ji dokáží celou vyplenit, a navíc poměrně dost rychle.

Nejohroženější jsou saláty, zelí, okurky, ředkvičky a cukety. Slimáci si rádi pochutnávají i na ovoci a často nepohrdnou ani některými okrasnými rostlinami.

Chcete znát 15 tipů, jak ochránit rostliny před slimáky? Podívejte se na YouTube video na kanálu ZAHRADA PRO RADOST:

Zdroj: Youtube

Jak se slimáků zbavit přírodní cestou

Stačí použít metodu, kdy vysadíte rostliny, které je odpuzují a fungují jako přírodní pesticid. Umístěte je do blízkosti všech ohrožených druhů, na nichž si slimáci rádi pochutnávají. O které rostliny se jedná konkrétně?

Levandule

Oblíbená levandule je známá svou typickou silnou vůní. Slimáci ji doslova nenávidí. Pokud ji v některých inkriminovaných místech nemůžete vysadit, rozhazujte pravidelně v této lokalitě alespoň levandulové listy. Jsou porostlé jemnými chloupky, které slimákům brání v dalším rozšiřování.

Kapradiny

Výbornou ochrannou bariéru proti slimákům vytvoří i kapradiny. Jejich oddenky obsahují jedy, které působí zhoubně na střevní sliznice a centrální nervovou soustavu nižších živočichů, především slimáků a červů.

Listy kapradin jsou pro tuto havěť moc tvrdé, a tak je nijak nelákají. Výhodou také je, že jsou kapradiny téměř bezúdržbové a vzhledem velmi atraktivní.

Řebříček obecný

Slimáky dokonale odpuzuje i řebříček obecný. Jeho listy a květy obsahují významné a silně aromatické silice, které slimáky velmi účinně odrazují. Bylinku jistě využijete i doma pro léčebné účely. Řebříček je známý svými antibakteriálními a protizánětlivými účinky.

Černucha setá neboli černý kmín

Černucha je poměrně rychle se rozrůstající bylina s nádhernými kvítky. Vzhledem ke svému původu si libuje na slunci. Kdysi se věřilo, že plod černuchy s pěti měchýřky zpodobňuje ďábla. Nejedná se jen zdravé koření, ale pěstování černuchy je užitečné i proti slimákům, a to díky silnému a pronikavému aroma.

Lichořeřišnice

Slimákům nevoní ani lichořeřišnice, a proto ji můžete použít jako přírodní štít, který dokonale ochrání ostatní rostliny před jejich zběsilými útoky. Kvete oranžovožlutými květy se silně pronikavou vůní, která slimáky dráždí natolik, že se jí vyhýbají obloukem.

Navíc plody lichořeřišnice jsou jedlé a můžete je využít do mnoha pokrmů nebo jako originální ozdobu salátů.

Související články

Zdroje: www.cs.insterne.com, www.capitalgardens.co.uk, www.idnes.cz