Zdroje: www.atlaso.cz, living.iprima.cz

Britské trendy v zahradničení

V televizních i internetových pořadech si můžete všimnout, že Britové často touží po jezírkách a rybníčcích či dalších způsobech zadržování vody v zahradě. Také pohyb drobných živočichů i ptactva na jejich pozemku je pro ně důležitý a často mu také přizpůsobují své ploty či výsadbu. Tunely, příkopy a průchozí živé ploty nabízejí drobným živočichům volný pohyb, hmyzí domky i ptačí budky zase možnost zabydlení se na zahradách.

Není to sice jediný způsob, jak se v Anglii staví zahradníci a projektanti zahrad k novým návrhům, nicméně se s tímto trendem lze setkat stále častěji. Profesionálové jsou již zvyklí tyto prvky běžně používat a stávají se tak pomalu součástí našich dvorků za domem i pohledu na zeleň.

Do zahrad patří i repelentní rostliny

Repelentí rostliny, jejichž sílu byste měli rozhodně využít, jsou i tématem tohoto videopříspěvku paní Martiny. Nejde jen o to, které rostliny pěstovat, ale také kde všude je vysadit:

Zdroj: Youtube

Repelentní rostliny a doprovodná výsadba

Další praktikou, která je známější v Británii, je také doprovodná výsadba čili pěstování kombinací rostlin, které jsou si vzájemně přínosné. Jednak jde o používání bylinek, které odpuzují škůdce, ale může jít také o zeleň, která si nekonkuruje, co se týče vláhy a živin atd. Rostliny odpuzující škůdce jsou ideální k vysazní přímo do záhonů se zeleninou nebo okrasnou zelení, kterou chcete chránit.

Britové také rádi používají repelentí byliny v blízkosti vchodu do domu i oken. Jistě uhodnete proč. Přírodní zahrady s vodními prvky jsou útočištěm i líhní hmyzu, což je sice součástí koloběhu přírody a nedá se říci, že je to vyloženě nežádoucí, jen ne zcela výhodné pro lidi.

Vhodné bylinky můžete nejen kombinovat se zeleninou, ale osadit jimi celé dlouhé záhony, případně je sesadit a umístit tam, kde se chcete dotěrného hmyzu zbavit.

Nejznámější rostliny odpuzující dotěrný hmyz

Těmito nejvhodnějšími rostlinami, které odpuzují komáry i mouchy, jsou především velmi aromatické bylinky, které se používají jako koření. Máta, šalvěj, ale také meduňka, rozmarýn nebo citronová tráva, která se pod názvem citronela používá také jako aroma do repelentních svíček a lampových olejů.

Mezi rostliny, které odrazují nejen dotěrný hmyz, ale také mnohé škůdce, patří i měsíček zahradní. Do této skupiny však patří i některé okrasné květiny jako jsou muškáty či levandule. Nejenže jsou záhony z bylin odpuzujících hmyz praktické, ale díky rozmanitosti květin mohou být také velmi krásné.

Související články