obrázek z archivu ireceptar.cz

Rostliny touží po světle. Jak ho v zimě pokojovkám dopřát více?

Celoroční teplo v bytě tropickým rostlinám svědčí. V zimě však mnohé z nich trpí nedostatkem světla. Žloutnou a opadávají jim listy, vytáhlé, světle zelené výhonky marně hledají slunce.

Mnohé tropické rostliny, které pěstujeme jako běžné pokojovky, naštěstí přímé slunce nevyžadují. V přírodě rostou pod pralesními stromy a spokojí se s trochou rozptýleného světla. V létě by jim slunce přes okenní tabulku dokonce popálilo listy a je vhodné je umístit dále od okna, zvláště od jižně orientovaného. Ovšem krátké zimní dny jsou i na ně příliš tmavé, v zimě je proto přisuňte k oknu blíže. S každým metrem vzdálenosti od okna klesá osvětlení o celou polovinu.   

Květiny ocení čistá okna

V zimě je světlo vzácné. Odstraňte proto vše, co je rostlinám ubírá. Skutečně poznají rozdíl mezi dokonale umytými a zaprášenými okny. (Pozor však, aby čistá skla nezmátla ptáky – ani nemusí vidět průhled skrz naskrz, pomýlí je i odraz. Skvělou prevencí zbytečných smrtelných nárazů jsou UV samolepky, pro nás téměř neviditelné, pro ptáky zářivě modré).

  • Záclony okradou rostliny o spoustu světla, nedávejte je před ně.
  • U severního okna vydrží jen rostliny na světlo skutečně nenáročné, ostatní přesuňte k jižně, východně nebo alespoň západně orientovanému oknu, podle možností.
  • Na okenním parapetu rostlinám prospěje podložení, aby je příliš neohřívaly radiátory, které pod parapety bývají. Zároveň mnohdy trochu táhne i od dobře těsnícího okna, což je spolu se sálajícím teplem pro rostliny velmi nepříjemná kombinace. Podložka z polystyrenu (obalená vzhlednějším materiálem), nebo obyčejná deka, pomůže v obou případech.  

 

Čím blíže oknu pokojovky v zimě umístíte, tím lépeČím blíže oknu pokojovky v zimě umístíte, tím lépeAutor: Shutterstock.com / imnoom

Umělé přisvěcování

Pokud se rádi obklopujete zelení a máte v pokojích tolik rostlin, že se na okenní parapet rozhodně nevejdou, oceníte umělé osvětlení, určené speciálně pro pěstování rostlin. Jen světelné zdroje, jejichž spektrum odpovídá dennímu, rostlinám přirozené světlo skutečně nahradí. Zářivky pro pěstování rostlin najdete jak v nabídce velkých firem s osvětlovací technikou, tak v „growshopech“, kde si můžete vybrat mezi levnějšími výbojkami, které však produkují více tepla a mají větší spotřebu, a úspornými, výkonnými zářivkami. Pozor na to, že čím dále světelný zdroj od květin umístíte, tím menší bude jeho účinnost – klesá dokonce s druhou mocninou vzdálenosti. Při umělém dosvěcování oceníte časový spínač, který světlo zapne a vypne podle nastavení.

Za pošmourných dní je náhražka denního světla příjemná i lidem, ostatně jeho nedostatek může vést ke špatné náladě či dokonce depresím. Světlo s denním spektrem se proto skutečně používá i na léčbu lidské duše.  

Akční letáky