Příroda má svůj osobitý smysl pro humor. Jak jinak by mohla stvořit rostliny, které vzhledem nápadně připomínají divoké šelmy, pestrobarevný hmyz nebo dokonce lidskou tvář. Ano, to všechno můžete vidět, když se pořádně podíváte na některé druhy rostlin. A tady jsou ty nejzajímavější. Bavte se a kochejte se!

Autor videa Tooco vám ukáže různé podoby rostlin. Některé v překvapivých tvarech! Více na kanále YouTube.

Zdroj: Youtube

Opičí orchidej

Tato krasavice kvete v horských oblastech Ekvádoru, Kolumbie nebo Peru. Vědci jí nazývají Bramská opice nebo Dracula Monkey a důvod je patrný hned na první pohled. Rostlinka má totiž květ, který nápadně připomíná opičí obličej. Orchidej krásně voní po pomerančích, kvete celoročně a kupodivu si ji můžete dopřát i vy. Na trhu jsou totiž k mání její semínka, ze kterých si můžete svou „opičí krásku“ vypěstovat. Prodávají se po 20 kusech a doba jejich klíčení se pohybuje od 9 – 19 dní. Pokud se vám orchidej „chytne“, budete mít doma opičí ráj s puncem exotiky.

Muší orchidej

Latinsky byste jí našli pod názvem Ophrys Insectifera a hned na první pohled je jasné, že tato „kráska“ mate tělem. Většina z nás si zvykla, že na květech bývá hmyz, tento je ale falešný. Muška, která sedí na květech orchideje, je totiž jeho přirozenou (rostlinnou) součástí. Přesto však neodradí včely, vosičky či jiné opylovače, aby se přišli napít sladkého nektaru. Vědci zjistili, že rostlinka produkuje vůni, která napodobuje ženské sexuální feromony, takže magicky přitahuje mužskou část hmyzí říše.

Naked men orchid

Nudismus pronikl i mezi rostliny, i když trochu zvláštním způsobem. Rostlinka, která nese botanický název Orchis Italica, tedy italská orchidej, má okvětní lístky, které tvarem připomínají siluetu nahého muže. A protože těch lístků je hodně, takový květ vydá rovnou za partu nudistů. Orchidej kvete v dubnu a květnu a může dorůst až do výšky 50 centimetrů! Ale nebude to zadarmo. Za svou originální okrasu si nárokuje bohatou půdu na živiny.

Klokaní tlapka

Takto poeticky pojmenovali skupinu 12 trvalek Anigozanthos manglesii, jejichž shluky květů vypadají jako tlapy oblíbeného australského vačnatce. Zajímavé je, že květy jsou buďto červené nebo zelené a k vidění jsou jenom v jižní a západní Austrálii!

Králičí orchidej

Hned na první pohled vás rostlinka upoutá „dlouhýma ušima“, která nápadně připomínají králičí. Možná právě proto se rostlince pod latinským názvem Leptoceras přezdívá i „králičí uši“. Zajímavostí je, že tato kytička se většinou objevuje ve velkých koloniích a narazit na ni můžete obzvláště po požárech, které jsou v Austrálii (díky velkému suchu) téměř na denním pořádku.

Delfíní náhrdelník

Když se podíváte na tento sukulent pořádně, zjistíte, že na jeho šlahounech jsou listy tvarově podobné delfínům. Možná proto se rostlince přezdívá také Delfíní šňůra nebo Létající delfíni. Botanici ale uznávají jen jedeno označení - Senecio peregrinus. Tuto nádheru si můžete koupit jako pokojovku, ale nezapomeňte, že na rozdíl od ostatních sukulentů bude potřebovat dostatek světla i místa.

Související články

Zdroje: www.gardeningknowhow.com, https://cs.triniradio.ne