Kdo by netoužil po dvojnásobné sklizni?
Zdroj: Sireli / Shutterstock.com

Brambororajče: Z jedné rostliny lze pěstovat rajčata i brambory. Jak to udělat?

Brambory, na kterých rostou i rajčata? Vypadá to velmi lákavě a svým způsobem i uvěřitelně. Vždyť obě rostliny jsou příbuzné. Snažili jsme se vypátrat, zda je něco takového vůbec možné a co je vlastně ono brambororajče zač.

Trhák pro světovou výstavu

Některé odrůdy rajčat můžeme pěstovat i na balkoně. Některé odrůdy rajčat můžeme pěstovat i na balkoně. Zdroj: Agenturfotografin / Shutterstock.com

Zásadní průlom v zahradnictví, revoluční novinka, převratný objev, neuvěřitelná rostlina, jedinečná inovace… Ano, i na takové titulky bylo možné v souvislosti s rostlinou označenou ochrannou známkou TomTato® (z anglického "tomato" - rajče a "potato" - brambora) narazit. Poprvé jej mohli lidé obdivovat už v roce 1985 na Mezinárodní specializované výstavě Expo v japonské Tsukubě. Česky se jí říká také brambororajče nebo bramborajče, ve Wikipedii ji najdete pod heslem pomato. Objevili jsme zprávy, že by se mělo jednat o nový, hybridní druh. Snažili jsme se proto vypátrat, jak je to doopravdy. Zjistili jsme, že pokud vám bude někdo nabízet semínka „zázračných“ rostlin, označovaných někdy také jako brambororajčata, nejspíš se vysněné sklizně nedočkáte.

Jak přiznala na svém webu firma Thompson & Morgan, která získala pro svůj produkt ochrannou známku, tajemství rostliny, z které můžeme sklízet jak brambory, tak rajčata, nespočívá ve vyšlechtění zvláštní rostliny, ale v roubování.

Žádná genetika, ale zručný zahradník

Ano, roubovat je možné nejen stromy a keře, ale třeba i zeleninu. V poslední době se stále častěji prodávají roubované sazenice paprik, rajčat, okurek či melounů. Pochopitelně, že se můžete pokusit o roubování zeleniny i v domácích podmínkách. Základem je předpěstovat vhodné rostliny a pak ještě i trocha zručnosti při samotném roubování.

Roubování rajčat vyžaduje cvik. Roubování rajčat vyžaduje cvik. Zdroj: Satyrenko / Shutterstock.com

Obvykle se při roubování využívá toho, že kořenovou část zajistí rostlina, která je dostatečně bujná a na ni pak roubujeme vhodně zvolenou odrůdu. V případě „brambororajčat“ byly vybrány rostliny tak, aby bylo možné sklízet nad zemí i pod zemí. Kořeny tedy tvoří brambor (Solanum tuberosum), na který je naroubované rajče (Solanum lycopersicum). Při optimálních pěstitelských podmínkách by mělo být možné z jedné takovéto rostliny sklidit 2 kg brambor a 500 cherry rajčat.

Plody brambor jsou jedovaté

Plody brambor jsou jedovaté a zná je málokdo. Plody brambor jsou jedovaté a zná je málokdo. Zdroj: Toibkk / Shutterstock.com

Jisté obavy měli někteří pěstitelé s ohledem na to, že plody brambor jsou jedovaté. Teď nemáme na mysli hlízy rostoucí pod zemí, ale skutečné plody, které většina lidí ani nezná. Plody brambor jsou zelené nebo žlutozelené bobule o průměru 2-4 cm, které obsahující bílá semena. Brambory však obvykle v domácích podmínkách ani v zemědělské velkovýrobě nepěstujeme ze semen, ale z podzemních hlíz. Při roubování rajčat na brambory jsou výslednými plody normální rajčata, tedy v době zralosti jsou vhodná ke konzumaci.

Zdroj: trademarks.justia.comen.wikipedia.orgwww.thompson-morgan.com

Akční letáky