Proti škůdcům se vyzbrojte cibulovým roztokem

Každá sezóna na zahradě představuje spoustu radosti, ale také spoustu práce. I když se vám pod rukama všechno zelená a roste, rok, co rok se také objevují škůdci a je nutné proti nim rázně zakročit. Co pomůže proti mšicím, roztočům i žloutnutí listů?

V totmto příspěvku z YouTube kanálu Blog da Horta Biológica vám autoři představí přírodní repelent proti škůdcům z cibule. Podívejte, jak snadná je jeho příprava.

Zdroj: Youtube

Proč cibulový roztok funguje dobře jako postřik?

Cibuloviny obecně jsou nesmírně aromatické a škůdcům nevoní. Právě toho je třeba využít, abyste ochránili zeleninu, ovoce i okrasné rostliny. Cibulový čaj ze slupek nebo nálev z cibulové dužniny je účinným prostředkem, který je navíc zcela přírodní.

Postřiky z cibule odrazují škůdce, protože tyto druhy hmyzu jsou citlivé na těkavé sloučeniny obsažené v cibuli. Postřik se používá přímo na rostlinu, případně na škůdce na ní. Látky, které cibule obsahuje, narušují chemické procesy v tělech hmyzu, což jednak odrazuje od žeru, ale zároveň také brání jejich množení.

Díky přímé aplikaci látky ve spreji nijak neohrožují užitečná slunéčka nebo včely. Případně je mohou dočasně odradit od stříkaných rostlin, ale jen krátkodobě.

Z cibule je možné používat na přípravu nálevu nebo čaje slupky, ale také dužninu nebo tinkturu. Hledáte-li praktický způsob, jak si vlastní cibulový postřik vyrobit, zkuste třeba tento recept.

Recept na domácí cibulový postřik

Dvě až tři cibule najemno nakrájejte a povařte 30 minut ve vodě. Veškerá cibule musí být ponořená a budete potřebovat zhruba plný hrnek vody. Po půl hodinovém vaření ostavte odvar z plotny a nechte směs dobře vystydnout.

Následně směs sceďte nebo raději přefiltrujte, aby se do tekutiny nedostaly žádné pevné kousky, které by vám ucpávaly pumpičku spreje. Tento koncentrovaný odvar před použitím ještě zřeďte čistou vodou v poměru jedna ku jedné a tekutinou naplňte nádržku

Použijte podle potřeby čili přímo na škůdce, ale i preventivně. Rostliny smáčejte z vrchu i zespod. Postřik provádějte mimo polední žár, abyste rostliny nespálili. Postřik v ranních či pozdně odpoledních hodinách se doporučuje také proto, aby tekutina rychle neusychala a působila na rostlině a případných škůdcích déle.

Další přírodní prostředky na mšice

Jedním z nejčastěji doporučovaných prostředků je mýdlová voda, kterou lze připravit rozpuštěním několika kapek tekutého mýdla v litru vody. Tento roztok postřikujte přímo na rostliny napadené mšicemi. Další možností je použití neemového oleje, který působí jako repelent a zároveň narušuje životní cyklus mšic. Česnekový sprej je dalším osvědčeným přírodním prostředkem, jehož silné aroma odpuzuje mšice. Na jeho přípravu stačí rozmačkat několik stroužků česneku a nechat je louhovat ve vodě. Přírodní predátoři, jako jsou berušky, také efektivně snižují populaci mšic, protože jejich larvy se mšicemi živí. Tyto metody jsou šetrné k životnímu prostředí a mohou být stejně účinné jako chemické pesticidy.

Související články

Zdroje: pestujme.cz, blogdahortabiologica.com