Rod ruj (Cotinus) má pouze dva druhy – C. coggygria a C. obovatus – každý s jiným areálem rozšíření. C. obovatus je keř až strom, který má domovinu v Severní Americe a u nás se téměř nepěstuje. C. coggygria je keřovitá rostlina původem z jihovýchodní Evropy (severní hranice rozšíření zasahuje až na Slovensko) až ze Střední Asie a kromě původního botanického druhu se v našich zahradách můžeme setkat ještě s přibližně desítkou kultivarů.

Vlásky babího léta

Květy ruje vlasaté jsou žlutavé barvy, uspořádané v latnatých květenstvích. Keř kvete v červnu až v červenci. Plody, které díky ochlupení připomínají husté jemné vlásky, jsou několik milimetrů dlouhé peckovice ledvinovitého tvaru. Listy ruje jsou oválné až obvejčité, dlouhé 3–8 cm. Na podzim listy všech kultivarů mění před opadem barvu na oranžovou až žlutou. Větve jsou dlouhé, prutovité až převislé a každý rok přirůstající až o jeden metr.

Pěstování

Ruje vlasaté jsou odolné keře a není složité je pěstovat.

Větvičky ruje s pestrobarevnými listy i „vlasy“ plodenství skvěle doplňují květinové vazby. Z listů keře se získávají třísloviny, sytě žluté dřevo se zase využívá v řezbářství.