obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Růže jsou léčivé: Připravte si z květů čaj, sirup, pleťový olej

Růže nepatří mezi klasické bylinky, na zahradách je ceněna spíše pro svou legendární krásu. Květy růží jsou však jedlé a dokonce léčivé. Hojí sliznice i pokožku, dělají dobře duši.

Růže stolistá má okouzlujcí vůni Růže stolistá má okouzlujcí vůni Zdroj: Shutterstock.com / MShev

Dovedou jemně, ale účinně čistit a uklidňovat zanícené sliznice dýchacích cest i trávicího traktu. Svou vůní pak blahodárně působí na celý organismus, harmonizují psychiku. Nejvyšší obsah cenných látek mají okvětní lístky s tmavočerveným zabarvením, přičemž už příliš nezáleží na druhu ani odrůdě růže. Obsahují množství cenných flavonoidů, vonných silic, vosků a tříslovin. Bílé květy zase obsahují větší množství hojivých slizových látek. Růžové listy stolístky neboli růže lékarenské, nejvoňavější starodávné růže, jsou pak učiněným potěšením.

Růžový čaj je lahodný i léčivý Růžový čaj je lahodný i léčivý Zdroj: Shutterstock.com / Dream79

Ze lžičky podrcených růžových plátků, ať už čerstvých či sušených, si můžete připravit lahodný, voňavý a blahodárně působící čaj. Nejlepší je oslazený medem. Růžovými plátky ozdobíte nejrůznější dezerty a koktejly, lze je přidávat do ovocných marmelád i medu. Výtečný je i voňavý růžový sirup.

Recept na růžový sirup

Z okvětních plátků růží můžete připravit i sirup Z okvětních plátků růží můžete připravit i sirup Zdroj: Shutterstock.com / papillondream

  • Do nádoby vložíme 2 hrsti sušených růžových okvětních lístků a přelijeme je 1/2 litrem vroucí vody.
  • Zakryjeme a necháme den hodin louhovat.
  • Přecedíme, přivedeme k varu a smícháme se stejným množstvím medu.
  • Sirup nalijeme do lahviček a uchováme v chladu.

Domácí růžová kosmetika

Růžové okvětní plátky jsou poklad Růžové okvětní plátky jsou poklad Zdroj: Shutterstock.com / Nataliia Melnychuk

Růže je také velmi ceněná v kosmetice, především v péči o pleť. Esenciální růžový olej, který se destiluje z okvětních plátků, je velmi cenný v krémech, pleťových vodách i parfémech. Využít ale můžete přímo květní plátky svých růží ze zahrady. Obsahují látky, které zlepšují krevní oběh v pleti, podporují její výživu a působí proti stárnutí, posilují kapiláry a stahují póry. Růže hojí kožní záněty i akné, ale prospívá i pleti suché.

Růžové plátky lze naložit do oleje, za studena listovaného (slunečnicového, mandlového, šípkového, sezamového aj), a nechat cenné látky alespoň tři týdny luhovat na teplém místě. Po přecezení získáme luxusní obličejový i tělový olej. Nálev z lístků zase poslouží jako osvěžující a čistící pleťová voda.

Akční letáky