obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Růže jsou léčivé: Připravte si z květů čaj, sirup, pleťový olej

Růže nepatří mezi klasické bylinky, na zahradách je ceněna spíše pro svou legendární krásu. Květy růží jsou však jedlé a dokonce léčivé. Hojí sliznice i pokožku, dělají dobře duši.

Dovedou jemně, ale účinně čistit a uklidňovat zanícené sliznice dýchacích cest i trávicího traktu. Svou vůní pak blahodárně působí na celý organismus, harmonizují psychiku.  Nejvyšší obsah cenných látek mají okvětní lístky s tmavočerveným zabarvením, přičemž už příliš nezáleží na druhu ani odrůdě růže. Obsahují množství cenných flavonoidů, vonných silic, vosků a tříslovin. Bílé květy zase obsahují větší množství hojivých slizových látek. Růžové listy stolístky neboli růže lékarenské, nejvoňavější starodávné růže, jsou pak učiněným potěšením.

Růže stolistá má okouzlujcí vůniRůže stolistá má okouzlujcí vůniAutor: Shutterstock.com / MShev

Ze lžičky podrcených růžových plátků, ať už čerstvých či sušených, si můžete připravit lahodný, voňavý a blahodárně působící čaj. Nejlepší je oslazený medem. Růžovými plátky ozdobíte nejrůznější dezerty a koktejly, lze je přidávat do ovocných marmelád i medu. Výtečný je i voňavý růžový sirup.

Růžový čaj je lahodný i léčivýRůžový čaj je lahodný i léčivýAutor: Shutterstock.com / Dream79

Recept na růžový sirup

  • Do nádoby vložíme 2 hrsti sušených růžových okvětních lístků a přelijeme je 1/2 litrem vroucí vody.
  • Zakryjeme a necháme den hodin louhovat.
  • Přecedíme, přivedeme k varu a smícháme se stejným množstvím medu.
  • Sirup nalijeme do lahviček a uchováme v chladu.

 

 

Z okvětních plátků růží můžete připravit i sirupZ okvětních plátků růží můžete připravit i sirupAutor: Shutterstock.com / papillondream

Domácí růžová kosmetika

Růže je také velmi ceněná v kosmetice, především v péči o pleť. Esenciální růžový olej, který se destiluje z okvětních plátků, je velmi cenný v krémech, pleťových vodách i parfémech. Využít ale můžete přímo květní plátky svých růží ze zahrady. Obsahují látky, které zlepšují krevní oběh v pleti, podporují její výživu a působí proti stárnutí, posilují kapiláry a stahují póry. Růže hojí kožní záněty i akné, ale prospívá i pleti suché.

Růžové okvětní plátky jsou pokladRůžové okvětní plátky jsou pokladAutor: Shutterstock.com / Nataliia Melnychuk

Růžové plátky lze naložit do oleje, za studena listovaného (slunečnicového, mandlového, šípkového, sezamového aj), a nechat cenné látky alespoň tři týdny luhovat na teplém místě. Po přecezení získáme luxusní obličejový i tělový olej. Nálev z lístků zase poslouží jako osvěžující a čistící pleťová voda.

Akční letáky