Jdeme-li po stopách šlechtění růží, vidíme celá staletí mravenčí práce při ručním opylování květů, sklizni šípků a vysévání nových semínek. Vykvetením semenáčků, jejichž počty jdou ročně do statisíců, to však celé teprve začíná. Následuje mnoholetá selekce, očkování a pěstování na testovacích polích. Nadějné rostlinky se neustále sledují po dobu deseti let. Teprve až přesvědčí o kvalitách, uvedou se na trh. Z původních statisíců zůstane na konci šlechtění jen pár nejlepších jedinců – zpravidla ne více než deset.

Moderní zahradní růže jsou dnes mimořádně kvalitní, přesto jsou i mezi nimi rozdíly. Představme si odrůdy, které mají na kontě řadu vyznamenání ze světových soutěží novinek růží nebo se dokonce pyšní oceněním ADR. Aby růže tento titul získala, musí obdržet dostatečný počet bodů v nezávislém tříletém testování na 12 místech v odlišných klimatických podmínkách bez použití jakékoliv chemické ochrany.

Růže krásné i odolné

Limona

Novinkou je velkokvětá růže Limona, která v předloňském roce získala zlatou medaili v belgickém Kortrijku a stříbrnou v německém Baden-Badenu. Dorůstá do výšky 80 cm a hodí se i k řezu.

Sunny Sky

Vzrůstnější velkokvětá růže, která je na trhu již od roku 2009 a získala zlaté medaile v Ženevě (2009) a v Monze (2010) a čestné uznání v Glasgow (2014). Vrcholným úspěchem bylo získání prestižního titulu „Růže roku 2019“ v Anglii. Je naprosto zdravá a bujně roste až do výšky 120 cm. Je vynikající i k řezu. ADR 2015.

Madame Anisette

Velkokvětá růže ze skupiny Parfuma roste krásně vzpřímeně až do výšky 120 cm, má pevné stonky a na jejich koncích ušlechtilá krémově zelenkavá poupata, která se postupně mění do meruňkové ve středu květu. Květy mají vynikající trvanlivost, a to i přes omamnou kořenitou vůni. Růže získala zlatou medaile v Belfastu (2016) a v Kortrijku (2016), pohár vůně a cenu poroty v Lyonu (2014) a cenu žurnalistů v Paříži (2014). ADR 2014.

Grafin Diana

Další ze skupiny voňavých růží Parfuma. Upoutá především výjimečnou barvou a vůní, která v sobě nese tóny klasické růžové, ale i ovocné a medové. Nejvyšší ocenění v České Republice: Zlatá růže města Hradce Králové (2016) dává jistotu, že se jí bude v našich podmínkách výborně dařit. V témže roce byla vyhlášena i „Růží roku 2016“ v Německu. Roste do výšky až 1 m a hodí se i k řezu. ADR 2014. Schöne vom See

Mnohokvětá růže vysoká asi 70 cm vyniká především stálým kvetením. Vykvétá velmi brzy krásnými svítivými žluto-červenými poupaty, která se rozvíjejí do oranžové. Získala dvě nejvyšší možná ocenění: Zlatou růži Baden-Badenu (2012) a Zlatou růži v Orléans (2015).

Märchenzabuer

Mnohokvětá růže vysoká asi 80 cm upoutá romantickými plnými vzpřímenými květy. Získala nejvyšší možná ocenění: Zlatou růži Baden-Badenu (2016) a Zlatou medaili v italském La Tacita (2016).

Pálava

Mnohokvětá růže se hodí i do plošných výsadeb jako půdopokryvná (výška 60 cm, šířka 70 cm). Pokřtili ji ve Velkých Pavlovicích v roce 2016 při otevření rozária u penzionu André, kde se nachází přes 600 růží v 50 sortách. Získala bronzovou medaili v Baden Badenu (2016) a zlatou medaili v La Tacita (2016). ADR 2016.

Landlust

Keřová růže s výškou kolem 120 cm rozsvítí zahradu hřejivými tóny. Získala cenu publika v Baden-Badenu (2014), ocenění Zlatá růže Kortrijk (2013) a zlatou medaili v Lyonu (2014). Lze ji pěstovat jako solitéru, jako součást kvetoucího plotu či smíšeného záhonu.

Flora Olomouc

Keřová růže s plnými voňavými květy s výškou kolem 120 cm se hodí do venkovských a romanticky laděných zahrad. Získala prestižní ocenění „Best of the best“ a cenu za vůni v italské La Tacitě (2016) a první místo v rakouském Badenu (2015).

Foto: Vladimíra Prouzová, nejkrásnější růže.cz