Podzimní údržba růží přispívá jejich dobré kondici

Britové jsou známí láskou k růžím a zahradničení vůbec. Vždyť právě na Britských ostrovech se šlechtění růží věnují odborníci, jejichž práce je známá po celém světě. Anglické růže jsou pojem! A angličtí zahradníci jsou na své dědictví patřičně pyšní.
Úprava keřů k podzimu patří. Růžové keře můžete zbavit uvadlých květů nebo nezdravě vypadajících výhonů či listů. Na celé rostlině se mohou objevovat choroby, vlhké počasí přispívá k uhnívání či k dalším poškozením.

Předejděte zahnívání růží

I když lze odstranění květů jako prevenci zahnívání doporučit, právě na podzim si některé květy na keřích chceme ponechat. Plody mohou být v zimním období atraktivní ozdobou a sníh dodá šípkům ještě na kráse. Jestliže jste se rozhodli některé květy nechat dozrát, odstraňte z nich uvadlé okvětní lístky. Šípek dobře uzraje i bez nich a vy předejdete zbytečnému zadržování vlhkosti v listech a jejich hnilobě.

Na podzim růže trpí chorobami

I na listech růží můžete začít pozorovat padlí, černé skvrny či rez. Všechny nezdravé a napadené části rostlin odstraňte a nezapomeňte vše okamžitě spálit. Je to nejvhodnější možná likvidace, která nemocem zabrání v šíření nejen na konkrétním keři, ale po celé zahradě. Proti černé skvrnitosti se používá také postřik, protože některé druhy růží na toto onemocnění vyloženě trpí.

Přemístěte růže, dokud je čas

Podzim je také ideálním obdobím k přemístění růžových keřů jinam. Pokud nejste spokojení a růžím se nedostává dobrých podmínek, můžete ji vykopat a přemístit na lepší stanoviště. Podzimní teploty jsou ideální pro zakořenění na novém místě bez toho, aby se keř zbytečně vyčerpával. Po zimě bude nachystaný a v dobré kondici na novou sezonu.

Podzimní řez růží

Podzimní řez růží se provádí tak, aby udržoval střed keře volný a vzdušný. Větve a výhony by se neměly křížit, a proto stříháme růže na pět až osm oček s tím, že věnujeme pozornost poslednímu očku. Vždy platí, že poslední očko by mělo směrovat ven z keře, aby se zabránilo houstnutí uvnitř růže.

Přichystejte růže na zimu

Růže je vhodné na zimu mírně přihrnout zeminou. Náchylnější druhy je potřeba přikrýt ještě i bílou netkanou textilií či přihrnout pilinami nebo mulčem.

Zdroje: https://www.idnes.cz, https://www.express.co.uk