Růže svraskalá (Rosa rugosa)
Zdroj: Nick Pecker / Shutterstock.com

Růže svraskalá

Zahrady rozkvétají spoustou atraktivních šlechtěných růží. Přesto nás často svou jednoduchou a přirozenou krásou upoutá starobylá růže svraskalá. Husté, košaté a odolné keře prokazují na zahradě skvělé služby. Pochází z mořských pobřeží Dálného východu, u nás se jí však daří jako doma.

Vlastí růže svraskalé (Rosa rugosa) je Japonsko, Čína a Korea. Je vysoká jeden až dva metry. Má husté chlupaté ostny, a tmavě zelené, lesklé listy, které se na podzim pozvolna zbarvují do žluta až do žlutooranžova, a půvabné květy. Její pěstování není náročné, patří k nejodolnějším druhům růží, není zchoulostivělá šlechtěním.

Růže svraskalá patří do skupiny takzvaných sadových růžíJe vděčnou okrasnou dřevinou každé zahrady, vytvoří intimní atmosféru, půvabné pozadí či předěly. Sázíme ji ve skupinách, i jako pohlednou solitéru. Můžeme z ní vytvořit také krásný a velmi účinný živý plot.

Dobře odnožuje, proto dobře slouží jako půdopokryvná dřevina. Skvěle také zpevňuje svahy a navíc je velmi odolná a nenáročná:

  • Prospívá téměř v každé půdě, i v suché. Nemá ráda pouze trvalé přemokření a nepropustnou zem.
  • Poroste na slunném i polostinném stanovišti. V polostínu však mnohem méně kvete. 
  • Ochotně roste i ve vyšších polohách.
  • Protože pochází původně z mořských písčitých pobřeží, snáší i zimní solení silnic.
  • Žádný řez není třeba. Stačí podle potřeby odstraňovat poškozené větvičky a výhonky.

Brzy po vysazení nás tato růže potěší svými nádherně vonícími květy, objevujícími se od začátku léta až do příchodu prvních mrazíků. Rok od roku pak kvete bohatěji, nejčastěji v barvě růžové, jsou však i odrůdy bílé, žluté, červené, růžovofialové; jednoduché i plnokvěté. Květy dosahují velikosti 5–8 cm.

růže svraskalá - plody růže svraskalá - plody Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Oranžovočervené šípky jsou bohaté na vitamín C a další prospěšné látky. Používáme je stejně, jako šípky plané růže šípkové. Můžeme z nich uvařit lahůdkovou marmeládu, připravit sirup. Usušené v zimě poslouží na posilující a lahodný čaj.

Odolná růže svraskalá byla často využívána ke šlechtění a křížení. K dostání je běžně ve školkách a zahradnictvích. Namnožit si ji můžeme snadno i sami, dřevitými nebo kořenovými řízky, které odřezáváme od konce podzimu do začátku jara, nebo i semeny.

Pro Receptář Eva Skoumalová

Akční letáky