Růžičková kapusta nemá tak vysoké nároky na pěstování jako kapusta hlávková, přitom je v kuchyni snad ještě oblíbenější. Je ze všech košťálovin nejotužilejší, nejodolnější odrůdy přežijí i desetistupňový mráz.

Pěstování

  • Pro pozdně letní nebo časnou podzimní sklizeň se semena vysévají počátkem jara do pařeniště nebo skleníku a sazeničky ven přesazují počátkem léta.
  • Pro podziní a zimní sklizeň stačí semínka vysít v první polovině jara a vysazovat v polovině léta.
  • Pokud se chcete dočkat množství pevných hlaviček, je nutné vysazovat sadbu do vyhnojené půdy a dopřát zelenině dostatek vláhy, především v počátku růstu.
  • Na rozdíl od hlávkové kapusty půdu pro pěstování kapusty růžičkové hnojte až tak 14 dní před výsadbou. Neměli byste ale použít čerstvý hnůj, ten by podpořil tvorbu lehkých, řídkých a neuzavřených růžiček.
  • Půda musí být kolem rostlin dostatečně zhutněná, příliš kyprá nemusí vysoké a těžké rostliny udržet. Na nechráněných místećh je vysoké rostliny vhodné podepřít tyčkami.
  • Aby se malé hlavičky lépe vyvíjely, můžete ke konci září nebo na počátku října vyříznout nebo vylomit vrcholky, které lze plnohodnotně uplatnit v kuchyni.

Protože růžičková kapusta roste pomalu, je praktické ji v prvních měsících vysít mezi řádky některé rychle rostoucí zeleniny, jako je například salát či špenát.

Osvědčené odrůdy

Růžičky mohou mít žlutou nebo zelenou barvu, obojí lze dobře skladovat. Pěstovat můžete odrůdy ranější (pro pozdně letní a podzimní sklizeň) a pozdější (pro podzimní a zimní sklizeň). Dále se dělí odrůdy polovysoké a vysoké.

Mezi osvědčené odrůdy patří například raná hybridní odrůda Dolores F1, která je vhodná pro jednorázovou sklizeň. Rostlina je vysoká 100-110 cm, růžičky jsou středně zelené, dobře uzavřené a vyrovnané. Vegetační doba od výsadby je 120-130 dnů. Je odolná proti vyvracení a poléhání.

Při postupné sklizni se růžičky odřezávají zdola ostrým nožem.

Polopozdní odrůda Casiopea je vhodná pro postupnou sklizeň. Rostlina je vysoká 110–125 cm a má větší vrcholovou růžicí. Tmavě zelené růžičky jsou menší, hustě nahloučené, pevné, se středním vnitřním košťálkem. Odrůda je odolná proti mrazu, vyvracení i poléhání. Vegetační doba od výsadby je 155-165 dnů.