V zimní zahradě chybí hlavně barvy květů a svěží zeleň. Přesto by neměla zůstat úplně pustá a prázdná. Na to bychom měli myslet již při zakládání a vybrat vhodné rostliny. V zimě totiž vyniknou především tvary, struktury a textury.

Nejpůsobivější jsou proto rostliny stříhané do nejrůznějších tvarů, jako jsou živé ploty, koule, obelisky, homole. Krásná jsou i suchá stébla okrasných trav nebo květy a květenství okrasných keřů. Některé růže i další rostliny vytvářejí efektní plody, které zdobí rostlinu dlouho do zimy a navíc jsou i vítanou potravou pro ptáky.

Čím zpestřit růžovou zahradu?

Abychom v růžové zahradě dosáhli potřebného efektu i v zimě, je nezbytné růže kombinovat s jinými okrasnými rostlinami. Typický je stálezelený buxus, který můžeme libovolně tvarovat – ovšem v poslední době se šíří zavíječ zimostrázový a buxus bývá jistější nahradit jinými stálezelenými rostlinami, jako je cesmína, mahonie aj. Skvělé jsou i levandule a okrasné trávy. Mnoho rostlin okrasných listem je pěkných až do zimy: šalvěj, dlužicha, šanta nebo rozrazil. Proto rostliny, které zdobí zahradu i v zimě, necháme působit až do jara.

I některá suchá květenství jsou v zimě krásná. Hortenzie latnatá (na snímku) je do zahrady nejlepší, protože kvete na jednoletém dřevu, což znamená, že výhony, které vyraší po jarním střihu, ještě tentýž rok v létě vykvetou. Nemusíme se proto bát silných mrazů.

V zimě je jen chráníme před mrazem a větrem

Stejně jako většina ostatních rostlin, i růže se ukládají k zimnímu spánku. Moderní růže však kvetou až do zámrazu a mají zdravé listy, které často vydrží na rostlině i v zimě. Stříháme je tedy raději až na jaře. Mnoho moderních růží (především s jednoduchým květem) navíc vytváří často krásné a efektní plody – šípky. Pokud bychom růže ostříhali již na podzim, o tuto krásu bychom v zimě přišli.