Padlí americké čili hnědé padlí angreštové decimuje úrodu angreštů, rybízů, ale i josty.
Zdroj: Profimedia

Chraňte rybíz a angrešt: Na americké padlí platí jedlá soda s mydlinkami

K pěstování ovoce, zeleniny i okrasných rostlin patří neodmyslitelně také ochrana před škůdci a nemocemi. Padlí americké, respektive hnědé padlí angreštové je dnes obvyklé po celém světě. Prevence je základ, a proto je vhodné péči o angrešt, rybíz či jostu nezanedbat už nyní na jaře.

Zdroje: homebydleni.czwww.pasti.czcs.wikipedia.org

Padlí angreštové je hrozbou i pro rybíz a jostu

Padlí americké skutečně pochází z Ameriky, ale dnes je rozšířené po celém širém světě. Fakt, že napadá především angrešt, ale i rybíz a jostu, mu vysloužilo novější název, respektive hnědé padlí angreštové. Jde o parazitickou houbu, která se šíří vzduchem už na jaře a začátkem léta. Vhodné klima k šíření padlí je teplé a vlhké počasí. Někdy se říká „jako v prádelně“ nebo expresivně „zaprdlo“. Vzdušná vlhkost a vyšší teploty okolo 22 stupňů Celsia zajišťují padlí ideální podmínky. Proto padlí vítá i déšť nebo mlhy.

Angrešt, josta, červený i černý rybíz se hodí také pro výrobu zavařenin. Angrešt, josta, červený i černý rybíz mohou všechny trpět na padlí americké.  Zdroj: Lyudmila Mikhailovskaya / Shutterstock.com

Padlí angreštové poznáte jednoduše

Padlí poznáte. I když se tváří nenápadně, jde o bělavý jakoby moučný povlak na letorostech, pupenech či listech. Postupně napadá celou rostlinu, ale také okolní zeleň. Bělavý povlak napadá také plody, které se špatně vyvíjejí, jsou malé a pozbývají chuti. Později padlí změní barvu, zhnědne a vytvoří i malá tmavá tělíska.

Braňte se padlí a vysaďte rybíz a angrešt správně

Proti padlí se dá bránit několika způsoby, ale rozhodně nejvýznamnější je prevence. Právě proto se doporučuje výsadba dál od sebe na vzdušném osluněném stanovišti. Také tvarování a údržba keřů a stromků je významným prvkem prevence. Korunka by měla být provzdušněná a prostá nemocných či poškozených větví. Odstraněné části spalte a nikdy nedávejte na kompost.
Pokud vysazujete nové keříky, pak zvolte méně náchylné kultivary. Také chemická ochrana je vhodnou prevencí, ale místo ní můžete použít i podomácku vyrobené postřiky. Jak se bránit americkému padlí bez chemie?

Při prořezávání rybízu dbáme na to, aby byl keř uvnitř dutý. Při prořezávání rybízu dbáme na to, aby byl keř uvnitř vzdušný. Zdroj: Ludmila Kapustkina / Shutterstock.com

Domácí postřiky na padlí hnědé angreštové

Pokud není stav kalamitní, dají se použít i podomácku vyrobené postřiky ze surovin, které máte nejspíš doma, anebo je jednoduše za pár korun seženete. Domácí postřik můžete vyrobit například z odvaru přesličky rolní, jde o alternativu postřiku, který se hodí na likvidaci plísní. Přesličkový nálev se používá také na moření česneku před sázením. Vyrobíte jej z jednoho kila čerstvé nebo 200 g sušené přesličky, kterou necháte přes noc máčet v 10 litrech vody. Druhý den bylinu ve vodě povařte asi 10 minut. Vychlazenou tekutinu sceďte a před použitím ještě zřeďte vodou v poměru 1:5.
Zcela totožný je také návod na česnekový postřik, ke kterému budete potřebovat 50 g najemno nasekaného nebo propasírovaného česneku, který budete vařit v 5 litrech vody. I tento nálev se ředí 1:5.

sušená a čerstvá přeslička Sušená a čerstvá přeslička rolní. Zdroj: Cora Mueller/Shutterstock.com

Padlí zlikviduje také postřik ze sody a saponátu

Postřik z jedlé sody je také velmi jednoduchý na výrobu a budete na něj potřebovat jen vrchovatou lžíci jedlé sody, jednu lžíci rostlinného oleje, jednu lžičku prostředku na mytí nádobí a 4 litry vody. Postřik nepoužívejte během velmi slunečných dnů. Počkejte s použitím až na pozdější denní hodiny, abyste si rostliny nespálili.

Nenechejte padlí vyhrát

Pamatujte na to, že i když je vaše snaha o likvidaci padlí přírodní cestou chvályhodná, není nutné držet se domácích přípravků za každou cenu. Americké padlí je významným problémem a jeho šíření v krajině není kontrolovatelné. Pokud se začne napadení vymykat kontrole, sáhněte v krajním případě i po radikálnější chemii.

Akční letáky