Rybíz se v našich končinách vyskytuje na nejedné zahrádce a patří mezi dlouhodobě oblíbené plodiny. Nemá nijak zvláštní nároky, ale jistou základní péči potřebuje, a to po celý rok. Pokud vám rybízové keříky letos dopřály košíky plné chutných bobulí, měli byste se o ně ještě před zimou řádně postarat. Co byste neměli opomenout?

Jak na řez rybízu a angreštu? To vám poradí Petr z Plodné zahrady v tomto videu na YouTube:

Zdroj: Youtube

Zmlazení řezem

Jedním z nejdůležitějších kroků po sklizni je jeho prořezání. Rybíz plodí především na dvouletých výhonech, a proto je důležité odstranit všechny staré větve. Rostlina na nich tvoří plody už jen v omezeném množství a přichází o mnoho energie, kterou by mohla vložit do hojného počtu kvalitních plodů na nově vzniklých výhonech.

Těsně u země

Prořezaný keř tak bude mnohem vzdušnější a díky tomu i odolnější vůči mnohým chorobám a škůdcům. Zaměřte se také na větve, které jsou suché, poškozené či nemocné. Řez veďte těsně u země, abyste zabránili šíření chorob. Mladé jednoleté výhony zkraťte o 1/3. Tím podpoříte jejich růst a plodnost.

Záleží na typu keře

Pokud pěstujete rybíz keřový, uřezávejte vždy celé větve, u odrůd stromkových jen o jednu třetinu. Stromkový rybíz by měl mít ve výsledku nejvíce 8 až 10 větví. Provzdušněte i střed korunky a na závěr zkontrolujte, zda je stromek řádně připevněný k opoře.

Dodejte živiny

Aby se mohl rybíz správně a zdravě vyvíjet a samozřejmě i hojně plodit, potřebuje pravidelnou dávku živin. Má totiž mělký kořenový systém, který je tvořený hustou kořenovou sítí drobných kořínků. Z mělkých půdních vrstev tak rychle odčerpávají živiny. Na podzim můžete využít nejlépe granulované hnojivo s obsahem draslíku a fosforu. Draslík je důležitý pro tvorbu plodů a fosfor pro zdravý vývoj kořenového systému. Hnojivo vždy aplikujte do vlhké půdy. K účinnému hnojení rybízu jsou vhodná i vícesložková hnojiva v kapalné formě.

Další tipy

Po sklizni je pro rybíz také důležitá zálivka, aby byly rostliny dostatečně připravené na zimní období. Rybíz můžete obložit mulčem, který bude udržovat v půdě správnou vlhkost a chránit okolí před plevelem.

Související články

Zdroje: www.chalupari-zahradkari.cz, www.farm-cs.desigusxpro.com, www.izahradkar.cz