Už naše babičky věděly, že jarní postřik je pro rybíz nepostradatelný. Pokud chcete keřík ušetřit nejrůznějších nemocí a škůdců, určitě mu ho dopřejte. Bude se jednat o výbornou prevenci, díky níž se jistě dočkáte sladkých plodů.

Jak si připravit domácí postřik se můžete inspirovat na následujícím videu:

Zdroj: Youtube

Jarní postřik rybízu

Pokud chcete, aby vám rybíz prospíval celou sezonu, začnete s postřikem rybízu hned na jaře, než začne vegetace. Cílem je zlikvidovat zazimované roztoče a mšice. Další postřik se zpravidla provádí před obdobím květu proti nebezpečné antacnóze, kdy jsou stonky a listy napadány hnědou plísní. Samozřejmě si můžete pořídit chemické postřiky v obchodě, ale pokud chcete být ekologičtí, vyrobte si postřik domácí. Ve výsledku ušetříte i obsah své peněženky.

Domácí česnekový postřik

Připravte si 8 až 10 hlaviček česneku a celé i se slupkou je posekejte na menší kusy. Poté je vložte do hrnce, zalijte 8 litry vody a uvařte do měkka. Nechte roztok vychladnout, poté česnek rozmixujte tyčovým mixérem a přeceďte přes plátýnko do čisté nádoby. Nalijte do nádoby s rozprašovačem a můžete aplikovat.

Pomůže i mýdlová směs s olejem

Dalším prostředkem, který lze využít na ochranu rybízu, je draselné mýdlo. Nastrouhejte ho 200 g do 1 l teplé vody, rozmíchejte a nechte zcela rozpustit. Přidejte několik kapek oleje (1 až 2 lžíce na 1 l vody) a důkladně promíchejte. Jakmile je roztok studený, lze jej použít jako v předchozím případě. Druhý den rostlinu opláchněte čistou vodou.

Mýdlo a olej lze přidat i do česnekového extraktu. Vznikne vám tak velice účinný prostředek proti již usídleným mšicím, který aplikujte i na spodní stranu listů. Mýdlo přilne k hmyzu a olej mu znemožní dýchání. Tento postřik však funguje pouze proti měkkým druhům hmyzu, jako jsou mšice, puklice a molice.

V případě tohoto postřiku byste měli vědět, že jej nelze využívat moc často, abyste rostliny nepoškodili. Vždy pracujte jen s naředěnou formu a vyhněte se květům a plodům.

Využijte kopřivy

Pokud vám na zahradě roste kopřiva, neváhejte ji použít k dalšímu druhu postřiku rybízu. Škůdci ji totiž nemají v lásce. Výluh z kopřiv má své výhody, nejenže je přírodní, ale funguje jak na nezvaný hmyz, tak i na některé choroby. Jak si ho můžete vyrobit?

Naplňte větší nádobu do 2/3 objemu kopřivami bez květů a zalijte je odstátou vodou tak, aby byly všechny ponořené. Nádoba by neměla být z kovu. Nechte kvasit zhruba 2 až 3 týdny a občas promíchejte. Ve chvíli, kdy se přestanou tvořit na povrchu bubliny a roztok bude mít poněkud nepříjemný zápach, postřik proti chorobám a škůdcům máte vyroben. Kopřivový koncentrát zřeďte před použitím v poměru 1:10 s vodou a zároveň jej můžete využít jako výborné hnojivo.

Související články

Zdroje: www.chalupari-zahradkari.cz, www.ceskestavby.cz, www.nasezahrada.com