Především vlnovník rybízový je velice častým a nebezpečným škůdcem, který se objevuje na rybízech právě na začátku jara. Je to roztoč, jehož tělo je bělavé a protáhlé, nejvíce škodí sáním uvnitř pupenů. Ty pak po napadení zduří, změní barvu na hnědou, usychají a pupeny pak neraší. Nakonec z větvičky zcela opadnou. Rybízový keř pak postupně přestane rodit, a pokud jej vlnovníka nezbavíte, zcela odumře.
Pozor na teplo
Vlnovník rybízový napadá nejvíce černý rybíz, výjimkou není ani rybíz červený, bílý nebo dokonce angrešt. Roztoč přezimuje v pupenech. Jakmile začne na jaře stoupat teplota, nastávají pro něj ideální podmínky pro množení. Po celém keři se mohou rozšířit především pomocí větru nebo deště, a jakmile rybíz začne kvést, mohou ho roznést včely a další hmyz.
Odstřihnout a spálit
Jak rybízové keře nejlépe ochránit? Základem je prevence - nedopustit vůbec, aby byl keř napaden. Musíte proto rybízové keře pravidelně kontrolovat a napadené výhonky či větvičky odstřihnout a pro jistotu ještě spálit. Pozor, napadené pupeny nestačí jen odlomit. Odstřihněte celou větvičku pod nejnižším napadeným pupenem. Ošetření chemickým postřikem nebývá příliš účinné. Můžete to však zkusit, postřik aplikujte během pukání pupenů, předtím než keře začnou kvést a po sklizni. Venkovní teplota pro postřik by měla dosahovat více 16 °C.
Zdroje:prima-receptar.cz, www.nkz.cz