Po krásných barevných rybkách zatouží mnoho šťastných majitelů zahradních jezírek. Není divu, ryby vnášejí do nádrže další rozměr života, jsou krásné, obdivuhodné, a věřte nevěřte, i přátelské (především pokud jde o krmení).
O jezírko s rybami se však musíme starat zcela jinak, než o nádrž osázenou pouze rostlinami. A především musí splňovat určité parametry, abychom v něm ryby vůbec mohli chovat. Podmínkou je dostatečný prostor pro vybraný druh a také hloubka – už metrová zajistí, aby voda v zimě nepromrzla a ryby mohly bez úhony přezimovat. Čím větší a hlubší nádrž rybám poskytneme, tím snáze v ní budeme udržovat přirozenou rovnováhu, a také ryby možnost velkorysejšího pohybu ocení. Vhodný je rovněž výkonný filtr a dostatek vodních rostlin, které rybám poskytují přirozené prostředí a úkryty a zároveň přispívají k biologické rovnováze v nádrži.
Péče o rybky
- Nově zakoupené zahradní rybky do jezírka vypouštíme na jaře, když už teplota vody dosáhla alespoň 10°C.
- Pokud je teplota vody v sáčku s rybami jiná než v nádrži, mísíme ji postupně.
- Jezírko by mělo být osázené neméně v třítýdenním (a raději ještě větším) předstihu, aby rostliny stihly zakořenit a zesílit.
- Rybky chované v nádržích patří k hejnovým druhům a o samotě strádají. V jezírku jich proto chováme nejméně pět.
- Dodržujeme však pravidlo, že na 0,1 m2 hladiny připadají nejvýše 3 cm délky ryby.
- Rybkám bude několik dní trvat, než si zvyknou na nové prostředí a přestanou se schovávat, dopřejme jim proto klid.
Krmení: přiměřeně, přimeřeně...
Speciálním krmivem pro daná druh či potravou pro převážně býložravé akvarijní rybky je krmíme nejvýše jednou denně, nejlépe vždy ve stejnou dobu, na kterou si časem uvyknou. Měly by pokud možno všechno krmení spotřebovat – přebytky budou zbytečně kazit vodu.
Rybky na dovolené
V době dovolené je rybky můžeme bez obav ponechat týden bez krmení. V jezírku, které je již nějaký čas v provozu, si najdou potravy dost a alespoň je pročistí. Obzvláště si pochutnávají na komářích larvách a dalším hmyzu, který nádrž v létě osídlí. Pokud se jedná o delší dobu, krmení snadno zastane kdokoli za nás – jistější je však odměřit krmnou dávku předem.
Druhy ryb vhodné pro zahradní jezírko
Zlatá rybka, krásný karas
Takzvané zlaté rybky, vyšlechtěné z karase stříbřitého východoasijského (Carrasius auratus auratus), byly v Číně chovány již před tisíci lety. Do Evropy je v 17. století dovezli Portugalci, do zdejších akvárií a zahradních bazénků se rozšířily až ve století dalším. Mezi nejoblíbenější obyvatele zahradních nádrží patří dodnes. Jsou relativně nenáročné a díky výrazným, světlým barvám jsou v nádrži dobře vidět.
Ve venkovních nádržích se jim daří, nesnášejí totiž teplotu vody vyšší než 20° C. Dorůstají délky kolem 30 cm a dožívají se až dvaceti let.
Elegantní závojnatka
Kromě pravidelného čištění filtru a případného odsávání přebytečného kalu na dně nádrže pomáhají nadmíru živin odčerpat i vodní rostliny, kterých by proto měl být v nádrži dostatek.
Další formou vyšlechtěnou z karase jsou dlouhoploutvé závojnatky čínské (Carrasius auratus auratus var. bicaudatus). Dorůstají menších rozměrů než předchozí forma, přesto však nádrže obývané závojnatkami vyžadují důslednou
údržbu. Mají totiž poměrně nedokonalé trávení, čímž dochází k nežádoucímu přihnojování vody. Příliš vysoký obsah živin ve vodě následně vede k poruše rovnováhy a přemnožení řas a sinic. Závojnatky je proto vhodné chovat v ještě menší hustotě, než ostatní ryby. Závojnatky krmíme potravou určenou speciálě pro ně, které obsahuje dostatek živin i potřebné vlákniny.I při dobrém krmení však budou aktivní závojnatky vytahovat rostliny a vířit dno, proto je do nádrže vypouštíme nejdříve měsíc po osázení.
Závojnatky jsou citlivější na zimu - dobře přezimují v kádích při teplotě kolem 12° C za mírného přikrmování. Lze je sice, podobně jako ostatní druhy, ponechat v dostatečně hluboké nádrži i přes zimu, slabší jedinci však mohou uhynout.
Kapr koi
Mezi velmi oblíbené ryby v jezírkách patří také kapři koi (japonsky kapr), barevné formy kapra obecného (Cyprinus carpio). V Číně byli šlechtěni již před naším letopočtem – i proto se můžeme setkat s kapry fantastických barev a vzorů. Japonsku jsou pro ně dodnes pořádány speciální soutěže krásy.
Od původního kapra se tyto okrasné formy liší vzhledem, nikoli však velikostí. Proto je můžeme chovat pouze v dostatečně velkých nádržích: vyžadují minimálně 10 m2 vodní hladiny a hloubku 1,5 m.
Koljuška tříostná
V zahradních jezírkách je někdy chována i drobná a půvabná koljuška tříostná (Gasterosteus aculeatus), žijící volně i v našich vodách. Je známá svou starostlivou péčí o potomstvo. Samec v době tření staví ze slin a z rostlinného materiálu hnízdo, do kterého samička naklade jikry. I nadále je pečlivě střeží a zahání jakékoli vetřelce. Koljušky se živí drobnými korýši, larvami hmyzu a rybím potěrem. Krmíme je proto potravou pro masožravé rybky.
Perlín ostrobřichý
Perlín ostrobřichý (Scardinius erythrophtalmus), je nenáročná ryba žijící v zarostlých mělčinách, díky čemuž může být s úspěchem chován ve větších nádržích. Živí se rostlinami i drobnými živočichy, dorůstá do délky 20-30 cm.