Rychlá likvidace mšic pomocí čpavku

Mšice jsou protivné a letos je jich tolik, že představují značný problém. Jsou také všudy přítomné, často se na místo činu vracejí a není snadné je odradit. Aby opustily poupata a rašící lístky na konci nových přírůstků, můžete se zkusit vyzbrojit například čpavkem. Jak se jich zbavit snadno a rychle? Zkuste smrdutý čpavek.

Nechcete pracovat se čpavkem a raději byste vyzkoušeli jiné domácí postřiky? Poradí vám například eChaluparka v tomto příspěvku z YouTube.

Zdroj: Youtube

Čpavek: Kde se vzal a k čemu slouží?

Čpavek sice není vyloženě oblíbený kvůli svému velmi agresivnímu zápachu, ale jak je známo, je to vynikající čistící prostředek s velmi zajímavou minulostí. Jako snad každá druhá věc na světě i čpavek je odkazem starých Egypťanů.

Název amoniak, jak se čpavku také říká, je odvozen od staroegyptského boha Amona, v jehož chrámech byly čpavkové soli používané během rituálů.

Kromě povzbuzení těla ke zrychlenému dýchání a procitnutí například při omdlení, se čpavek používal především v domácnostech jako součást čistících prostředků, v průmyslové výrobě jde především o výrobu dusíkatých hnojiv, ale tak trhavin. Téměř explozivní je i zápach postřiku, kterého si mšice nemohou nevšimout.

Použití čpavku v boji se mšicemi

V letošním roce a v letech příštích vám může trocha čpavku významně pomoci v boji proti mšicím. Jak jej použít?

Více než kdy jindy letos přeje počasí právě mšicím a můžete je vidět v zahradách i okolní přírodě na zkroucených listech okrasných i ovocných stromů, stejně jako na dalších rostlinách. Dobře patrné je napadení především na koncích větévek, kde jsou čerstvé přírůstky natolik poškozené, že z dálky vypadají jako spálené a při bližším pohledu jsou kolonie tmavých, zelených či docela světlých mšic dobře rozpoznatelné. Právě sem je nutné postřik směřovat, ale rozhodně aplikujte směs i na zbytek stromu a všude kam dosáhnete.

Mšic se můžete pokusit zbavit pomocí mnoha velmi různých podomácku vyrobených postřiků, mezi které rozhodně patří také čpavkový postřik. Do jednoho litru teplé vody přidejte tři lžíce čpavku a pár kapek saponátu. Směs promíchejte a hned použijte. Vyvarujte se větrnému počasí a polednímu žáru. Aplikujte postřik ideálně ze všech stran a na celou rostlinu.

Pokud se vám zdá tento roztok příliš slabý, můžete vyzkoušet také poměr amoniaku a vody 1:8. Před aplikací láhev spreje protřepejte a dodržujte obecné zásady aplikace.

Nevýhodou postřiku se čpavkem je nutnost okamžitého použití. Nicméně při množství mšic, které se vyskytují v našich zahradách právě nyní, rozhodně nebudete mít problém celý litr postřiku použít naráz.

Související články

Zdroje: premeditatedleftovers.com, thespruce.com