Jasné barvy primulek rozzáří interiér i zahradu
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Rychlené petrklíče - jak o ně pečovat?

Také kolem těch okatých krásek chodíte tak dlouho, až vás některá svými atraktivními květy uhrane? Zdá se, že se šlechtitelům primulí daří nabízet opravdu pestrý sortiment. Poradíme vám, co udělat pro to, abyste si krásu květů primulek užívali co nejdéle.

Výhodou primulí, které se už od zimních měsíců objevují na trhu hrnkových květin, je jejich nenáročnost. Nemalou roli hraje také fakt, že se pěstují v chladném skleníku, kde stráví většinu času v zimním období. Díky tomu je můžeme sehnat i velmi levně. 

Primulka v květináčích Primulky v květináči Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Dvoubarevné, okaté nebo s bílým lemem?

Petrklíče jsou oblíbenou květinou zvlášť v předjarním období. V prodeji se objevují od listopadu do poloviny dubna. Nejčastěji se pěstuje Primula acaulis (syn. Primula vulgaris), známá jako petrklíč či prvosenka bezlodyžná. V nabídce je celá řada barev. Od klasické žluté, po květy s bílým lemem, či dvoubarevné, květy s „okem", s květy  žíhanými, plnokvěté, s drobnými kvítky i velkokvěté s květy až 8 cm v průměru.  Nejmenší odrůdy se prodávají v květináčích o průměru 8 cm, robustní sorty se pěstují v květináčích o průměru 11 cm. 

Primule se nabízejí v pestré paletě barev. Primule se nabízejí v pestré paletě barev. Zdroj: Shutterstock.com / Bjoern Wylezich

V poslední době se pro prodej v předjaří stále častěji pěstuje Primula elatior, která je velmi podobná Primula acaulis. Rozdíl je v tom, že květenství je na stopce a rostlina vytváří cca 1-3 „deštníky“ květenství s květy v obdobném spektru barev jako Primula acaulis. V nabídcezahradnických firem se můžeme také setkat s příbuznými jarních prvosenek a to zejména s druhy prvosenka nálevkovitá (Primula obconica) a Primula malacoides.

Prvosenka nálevkovitá (Primula obconica) Prvosenka nálevkovitá (Primula obconica) Zdroj: Shutterstock.com / dvoevnore

Jak pečovat o koupené primule, aby kvetly co nejdéle?

Botanické petrklíče Primula acaulis a Primula elatior jsou rozšířené od střední Asie po západní Evropu; jsou to tzv. dvouletky, vytvářející v prvním roce po vzejití růžici listů a v druhém roce na jaře vykvétají. Jedná se o rostlinu chladnomilnou a veskrze nenáročnou. Botanické petrklíče obsahují celou řadu léčivých látek podporujících  imunitu,  působících proti zánětům dýchacích cest a ledvin, podporujících odhlenění, účinkujících proti astmatu a použití  tedy najdou i ve farmacii.

Díky výměně substrátu při přesazování pokvetou primulky déle Přesazování prvosenek. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

V domácích podmínkách dbejte na to, aby květina nepřesychala. Potíže však může způsobit i opačný extrém – tedy pokud bude rostlina přemokřená. V misce by neměla příliš dlouho zůstavat zálivková voda. Květinu můžete po cca 10-14-ti dnech přihnojit. Vyhovuje ji  spíše chladné místo (cca 10 °C), kde rozkvétá pomalu a déle vydrží. Oproti tomu při pokojové teplotě naplno rozkvete, rychleji a intenzivněji provoní celou místnost; jen se samozřejmě zkrátí doba do odkvětu. Po odkvětu můžete primuli po období s většími mrazy vysadit ven na zahradu, kde většinou přečká zimu a na jaře dalšího roku opět vykvete. 

Jasné barvy primulek rozzáří interiér i zahradu Červená primule. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Poohlédněte se, odkud petrklíč přicestoval

Primulka Fialová primulka se žlutým středem. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Už se vám někdy stalo, že jste si koupili v supermarketu nádhernou květinu, ale příliš dlouho vám nevydržela? Samozřejmě, že potíž může vzniknout nevhodnou péčí o rostlinu v domácnosti. K nejčastějším pěstitelským chybám patří nevhodná zálivka či teplota nebo osvětlení. Potíže však mohou vzniknout díky dlouhé pouti, kterou musí některé rostliny urazit na cestě za zákazníkem. Proto je vhodné při nákupu sledovat nejen cenu, ale také původ rostlin. Zboží od českých pěstitelů stráví na cestě (ve tmě) k zákazníkovi méně času než dovozové. Navíc čeští zahradníci pěstují primule v rašelinových substrátech s dostatečným obsahem jílu. Právě ten přispívá ke stabilitě vodního režimu a ze substrátu se nevyplavují živiny.

Akční letáky