obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Rychlení okrasných cibulovin: Jak a kdy vysadit cibulky, aby časně zjara vykvetly?

Rozkvetlé nádoby vám donesou jaro až na zápraží. Pokud si v září či říjnu vysadíte cibulky narcisů, krokusů, tulipánů a hyacintů, časně zjara sklidíte barevnou a voňavou odměnu.

Výsadba do nádob je jednoduchá a za minimum péče vás rostliny na jaře královsky odmění. Pro rychlení jsou vhodné všechny odrůdy krokusů a hyacintů, všechny rané a většina poloraných tulipánů, narcisy s jednoduchými květy i zakrslé, modřence .

Okrasné cibuloviny rozkvetle Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Cibuloviny rychlíme v květináčích o průměru kolem 10 cm, kam se vejde 1-3 cibule. Hyacinty se sázejí po jednom, tulipány i narcisy zde mohou být tři a krokusů se vejde i šest.Tulipány mohou být zasazeny tak, že špička cibule vyčnívá nad povrch substrátu.Cibule šafránů a narcisů musí být zcela pod zemí – stačí ale, když substrát špičku těsně překrývá.

Pokud substrát předem sterilizujete, napříkald v troubě, odstraníte tak choroboplodné zárodky a předejdete možným komplikacím.

Příprava nádob k výsadbě

Pokud použijete staré květináče, před výsadbou je dobře vyčistěte a dezinfikujte napařením (jako knedlíky), nebo chvilku sterilizujte v troubě. Nové nádoby je zase vhodné na den až dva namočit do vody.

Jak dlouhý čas potřebují cibule k zakořenění?

 • krokusy: 8 týdnů
 • hyacinty: 8-10 týdnů
 • narcisy: 10 týdnů
 • tulipány: 12 týdnů

Teprve po této době, která uplyne od výsadby, můžete cibuloviny přenést na teplé místo a nechat rašit. Rychlení lze ale samozřejmě odložit podle toho, kdy si přejete jednotlivé rostliny nechat vykvést. Zakořeněné cibulky v chladu a velmi mírně vlhkém substrátu počkají.

tulipány v nádobě, odrůda Princess Irene tulipány v nádobě, odrůda Princess Irene Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kam nádoby umístit přes zimu?

Nádoby se zakořeňujícími cibulkami nesmí promrznout. Můžete je přes zimu uložit  na bezmrazé místo v domě nebo do sklepa – teplota by zde neměla překračovat 10°C.

Uchovat je lze i na zahradě, ale zapuštěné dostatečně hluboko do země: Květináče střední velikosti je třeba zapustit do hloubky 20 cm, a to na místo, kam neproniká spodní voda:

 • Postavte je na vrstvu písku, další 10 cm silnou vrstvou písku zasypte a doplňte zeminou.  Na vrch můžete nastlat slámu či listí.  
 • Větší, venku ponechané nádoby přikryjte svrchu pletivem, aby se do nich nedostali hraboši.

V teplejších oblastech a při mírné zimě může postačit i umístění do nevytápěného pařeniště nebo skleníku, či na chráněné místo u jižní zdi, pokud jsou nádoby přikryté slámou, chvojím, listím. Pokud by však přišly silné mrazy, je třeba vybrat bezpečnější místo. Nejchoulostivější vůči promrznutí a nízkým teplotám jsou hyacinty.

narcisy narcisy Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Příprava na jaro

Když jsou cibule již dobře zakořeněné, můžete je přenést domů – ze sklepa přímo, z venkovní úschovny s několikadenní aklimatizací na chladném místě.

 • Narcisy, hyacinty i tulipány nejlépe raší  na teplém

a světlém místě.

 • Šafránům se daří spíše v chladu, vhodné místo je například mezi okny.
 • V době květu však chladnější místo svědčí všem, prodlužuje trvanlivost květů.

Pokud chcete dosáhnout vysokých, vznosných tulipánů a hyacintů, přikryjte je kornoutem z tmavého papíru až do doby, kdy puky vyrostou do výše 10 cm.

Vrstvení cibulek ve velké míse

Pokud si přejeme zkombinovat více druhů cibulovin, můžeme vyzkoušet vrstvenou výsadbu. Rostliny budou rašit a kvést postupně. Do nádoby o hloubce a šířce 30 cm můžeme vysadit například 10 cibulí narcisů, 12 cibulí tulipánů a 16 cibulí krokusů.

 • Na dno vložíme vrstvu drenáže – štěrku, hrubého písku, keramzitu, perlitu nebo hliněných střepů.
 • Na drenáž nasypeme kolem 10 cm silnou substrátu.
 • Na první vrstvu substrátu položíme cibule tulipánů tak, aby v nádobě zbylo místo pro další vrstvu zeminy 15 cm silnou. Cibulky sázíme 2-3 cm od sebe.
 • Přisypeme další 10 cm silnou vrstvu substrátu a na ni položíme cibule drobnokvětých narcisů. Je třeba je umístit nad mezery mezi spodními cibulemi.
 • Přidáme poslední, 5 cm silnou substrátu a do ní vysadíme nejmenší cibulky krokusů. Zasypeme je tak, aby zůstaly těsně pod povrchem.

Akční letáky