Aromatická bylina krásně provoní celý byt, ale hlavně pomůže při rýmě. Stačí přivonět k lístkům rozdrobeným v dlani a jako bychom cítili vůni máty, kafru a meduňky najednou. Při rýmě je dobré vdechnout vůni z lístků rozlámaných v ruce. Odvar (na 200 ml vody) z jednoho lístku rýmovníku se také doporučuje pít při vysokém tlaku, cholesterolu a srdečních potížích. Výluh lze použít i na drobné ranky a spáleniny - urychluje hojení.

Do salátu i na inhalaci

Rýmovník patří do rodu molic (Plectranthus), který zahrnuje až 350 druhů a řada z nich je velmi užitečná. Můžeme se také setkat s názvy mexický nebo řecký eukalypt, kubánské oregano či moud nebo molice. Například rýmovník eukalyptový se dobře hodí do salátu a okořeňuje polévky, využívá se především ve španělské a mexické kuchyni a na karibských ostrovech platí za jedno z nejdůležitějších koření. Pro inhalování vonných látek je zase nejlepší moud purpurový. Obsahuje vonné silice, které působí proti rýmě nebo ucpanému nosu. Zároveň slouží jako odpuzovač much, komárů a mšic. Moud rychle dorůstá, takže můžeme pravidelně stříhat jeho vonné lístky. Je to vhodná rostlina do ložnic, dětských pokojů či obýváků. Pomáhá v boji proti rýmě, prokazatelně se v její přítomnosti lépe dýchá v místnostech vytápěných ústředním topením.

Pěstování rýmovníku je snadné

Rýmovník není náročný, pěstujeme ho jako přenosnou rostlinu, kterou je v říjnu potřeba přenést do světlé místnosti s teplotou od 8 do 15 °C – zimní mrazy nesnese. Ovšem ani umístěním v běžně vytápěném bytě mu neublížíme.

  • Pro pěstování používáme klasický zahradní substrát, během vegetace rostlinu přihnojujeme.
  • Rýmovník lze také pěstovat celoročně v bytě na slunném parapetu, ne však na přímém slunci, to by ho mohlo poškodit. Zkušení pěstitelé ho doporučují letnit.
  • Dobře snáší občasný nedostatek vody, naopak mu škodí časté přelévání.
  • Přesazujeme ho na jaře v březnu až dubnu, prospívá mu zaštipování vrchních výhonů; více se rozkošatí a zhoustne. Nebojme se, že mu ublížíme, uštípneme-li větvičku, brzy místo ní vyrostou nejméně dvě další, ještě hezčí.

Rýmovník lze snadno množit výhonky, stačí je na čas ponořit do vody - zakoření velmi rychle. Bez problémů se „chytí“, i když je rovnou zapíchneme do propustné zeminy s příměsí písku.