Na první pohled se může zdát, že rýmovník je snadné rozmnožovat. Na pohled druhý zjistíte, že to je skutečně jednoduché, jen je nutné znát ten správný postup.

Podívejte se, jak se správně rýmovníky řízkují. O rady a tipy se s vámi podělí autorka videopříspěvku na YouTube z kanálu Zahrady Térová:

Zdroj: Youtube

Trik se skořicí

Ujistěte se, že nožík nebo břit, který použijete při řízkování, je čistý a také velmi ostrý. Rýmovník má křehké a dužnaté stonky, které je snadné nedopatřením rozdrtit a poškodit. Nutno dodat, že rýmovník často dobře zakoření rovnou v půdě. Řízek připravte stejným způsobem. Pokud nemáte stimulátor růstu kořenů, použijte mletou skořici, která také podpoří zakořenění a funguje i jako fungicid. Následně připravený řízek zapíchněte rovnou do připraveného substrátu.

Domovské podmínky

Právě odebráním takového řízku může začít celá vaše historie pěstění rýmovníku. Ač je to rostlina nenáročná, můžete se jistě potýkat i s nezdary v péči. Postačí ale, když si představíte zhruba podmínky odkud rostlina pochází. Tedy teplé kraje, s lehčími propustnými půdami a dlouhými slunnými dny.

Vyčouhlé rostliny

Rýmovník rozhodně potřebuje dost světla a nevadí mu ani přímé paprsky poledního slunce. Pokud bude ve stínu, potáhne se za světlem dlouhými stonky, které jsou křehké, lámou se a navíc rostlna ani nevypadá pěkně. Kromě světla je proto vhodné také zaštipování.

Lepší sucho než přemokření

Rýmovník vám odpustí, když na něj občas zapomenete se zálivkou. Nevadí mu ani, když jde velmi častá. Podmínkou ale je dobře propustná půda. Vodu nechte vždy odtéct. Nenechávejte zásobu v misce ani krytce květináče. Rýmovník bude raději pár dnů na suchu než stát ve vodě.

Nenáročná pokojovka

Rýmovník je velmi vitální rostlina, která se rozšířila i napříč českými domácnostmi díky své nenáročnosti i využití. V našich podmínkách je to pokojovka, která miluje letnění. Ale jelikož únosná minima se pohybují jen okolo 10 °C není možné nechat ji venku. U nás se rostlina Plectranthus argentatus nazývá rýmovník, ale starší rodové jméno je také molice nebo moud. Různě ve světě jí ale také říkají divoké oregano nebo mexická máta. Druhů rýmovníku je celá řada a pocházejí jak z Afriky, tak Austrálie či Jižní Ameriky.

Léčivé účinky

Je to bylina velmi aromatická a silně se rozvoní již při otěru. U nás si získala dobré jméno nejenom pro její snadné pěstování, ale i jednoduché používání rostliny na výrobu sirupu nebo čaj. Bylinka se používá při léčbě rýmy a nachlazení, ale i dalších dýchacích obtížích, jelikož obsahuje antibakteriální a protizánětlivé látky.

Související články

Zdroje: cs.wikipedia.org,www.portalprozeny.cz