„Zahrádkařením se zabývám již několik desítek let a tak vím, že existuje celá řada rzí. V loňském roce se však choroba u nás objevila i na švestce, a to se mi zdá podivné. Prosím o radu, zda se rez vyskytuje i na těchto ovocných stromech, a co s tím?“
ptá se Václav Brychta z Prahy 6

Jedná se opravdu o houbové onemocnění rzivost slivoní (Transchelia pruni–spinosae). Velmi nápadně a hojně se projevuje na hrušních, černém rybízu, okrasných rostlinách a na začátku podzimu i na slivoních.

Dvoubytná rez má dva hostitele

Velmi náchylná je k tomuto onemocnění zejména odrůda slivoně Domácí velkoplodá.

V případě rzivosti slivoní jde o dvoubytnou rez. Hostiteli jsou především slivoň, méně často meruňka, broskvoň, mandloň a další příbuzné druhy, druhým hostitelem jsou některé druhy sasanek, především sasanka pryskyřníková. Rez přezimuje v hlízách sasanek, na jaře se pak na sasankách tvoří výtrusy spermacie a aeciospory a právě aeciospory infikují listy slivoně.

Na listech slivoní pak vznikají na lícové straně drobné světlezelené skvrny, na rubu jsou velmi nápadná žlutohnědá uredia (ložiska) a v nich urediospory. Těmi se choroba nejen dále šíří na okolní stromy ve výsadbě, ale právě urediospory přežívají na spadaných listech. Od srpna se pak na spodní straně listů tvoří další výtrusy zvané teliospory, které infikují sasanky. Tyto výtrusy jsou již velmi nápadné, tvoří černé kupičky na spodní straně listů a při dotyku barví černě.

Šíření houby podporuje teplo a vlhko

Onemocnění se šíří především za teplejšího a vlhčího počasí. Vliv na vývoj mají i ranní rosy. Silně napadené listy předčasně opadávají. Při časném a silném výskytu jsou nepříznivě ovlivněny růst stromu a vyzrávání dřeva.

Prevence a ošetření fungicidem

Ošetření je možné vhodným fungicidem maximálně dvakrát v průběhu vegetace.

  • Poprvé ošetřujeme obvykle ve 2. polovině července.
  • Pokud jsou vhodné podmínky pro šíření, ošetření po 14 dnech opakujeme.

Významným preventivním opatřením je likvidace opadaných napadených listů.