Malý zametací kartáč poslouží i při odmetání běžných nečistot.
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

S jarním úklidem na zahradě a kolem domu pomohou stroje

Abychom měli prostranství kolem domu krásně připravené a čisté, je třeba uklidit zbytky posypových materiálů, prořezat stromy a keře a vyčistit dlážděné povrchy. Představíme vám stroje, které nepříliš oblíbenou práci ulehčí.

Nebaví vás zametání? Zkuste motorové koště

Na úklid prostor, jako jsou parkoviště kolem bytových domů či penzionů, můžeme využít šikovný prostředek v podobě jednoúčelového zametacího kartáče. Zametací motorový kartáč je lehký, obratný, ale přitom dimenzovaný na častější zátěž. Některé modely můžeme doplnit o shrnovací radlici na sníh a tak je stroj využitelný celoročně. Základem stroje je rám svařovaný z ocelových profilů a tvářených plechů, kde jsou umístěny převody. Zametací válec je ležatý a pokud má spirálově vedené štětiny, jeho pracovní výsledky jsou velmi dobré - při náročnějším úklidu totiž nepřehazuje materiál na již vyčištěnou plochu.

Malý zametací kartáč poslouží i při odmetání běžných nečistot. Malý zametací kartáč poslouží i při odmetání běžných nečistot. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Velmi šikovným doplňkem je sběrací nádoba, kterou snadno vyprázdníme z místa obsluhy. Pokud tuto nádobu neplánujeme pořídit, nastavitelný sklon válce dovolí odmetat nečistoty přesně tam, kam požadujeme. Jednoúčelové zametací kartáče mají základ v různých strojích, někteří zahraniční výrobci sáhli po základu sněhových fréz, ti tuzemští pro změnu využili základ z bubnových sekaček a mulčovačů.

Wapkou umyjete auto i zašlou dlažbu

Tlakovou myčku využijeme při čištění dlažby. Foto KAERCHER Tlakovou myčku využijeme při čištění dlažby. Foto KAERCHER Zdroj: Archiv ireceptar.cz Velmi oblíbeným úklidovým přístrojem je tlaková myčka, hovorově zvaná wapka. Základním prvkem každé myčky je čerpadlo, které vytváří z běžného proudu vody kapalinu proudící pod velmi vysokým tlakem. Zapínání a vypínání proudu vody se děje pomocí ovládací rukojeti, která je nedílnou součástí nástavce s mycí tryskou. Pomocí různých vyměnitelných trysek lze umývat nejen běžné povrchy, jako beton, dlažbu a další, užší trysky pak vytvářejí agresivnější paprsek vody, s nímž lze umýt například kolové rypadlo nebo silně znečištěný osobní automobil.

Tlakové myčky pro občasné použití mají tělo čerpadla z plastu, jeho hlava je vyrobena z mosazi. Typy pro náročnější práci mají tělo z lehkých slitin, přičemž uvnitř se nacházejí velmi přesně vyrobené komponenty z oceli. Běžné je napájení těchto přístrojů elektrickou energií, ale v posledních letech se značně rozšířily také přístroje se spalovacím motorem. Ty nabídnou především nezávislost na přívodu elektřiny a také velmi vysoký pracovní tlak. Ten umožní čistit například zašlou dlažbu porostlou mechem.

Drtič nebo štěpkovač?

Úklid na zahradě již tradičně provádíme také s drtiči zahradního odpadu. Ty levnější, vysokootáčkové, používají řezný kotouč s otočnými čepelemi. Vkládaný materiál se řeže na drobné kousky, které je možno kompostovat. Nevýhodou je, že do drtiče musíme větve a další odpad ručně vsouvat. Práce je tedy pomalejší a stroj z principu hlučnější.

Drtič a štěpkovač jsou odlišné jak technologií tak efektivitou práce. Drtič a štěpkovač jsou odlišné jak technologií tak efektivitou práce. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Naopak štěpkovač pracuje téměř neslyšně pomocí ozubeného kola a přítlačné desky. Díky tomu si běžně poradí s čerstvými větvemi o průměru kolem 4 cm. Díky samovtahování je práce velmi efektivní, při větším množství materiálu je vhodné, aby stroj obsluhovaly dvě osoby. Pro uživatele, kteří nechtějí řešit problém s přívodem elektřiny, jsou k dispozici také stroje benzinové. Ty jsou o mnoho výkonnější, ale také dražší.

Akční letáky