Šáchor střídavolistý (Cyperus alternifolius) je nádherná bažinná rostlina, jejíž útlá stébla s deštníkovitým vějířem listů dorůstají až do třímetrové výše. Leckdo si jeho název plete s šáchorem papírodárným čili papyrem (Cyperus papyrus) s mnohem jemnějšími listy. Pěstování šáchoru střídavolistého pocházejícího z Madagaskaru je však snazší a v teplých pokojích nacházíme nejčastěji právě tento druh či jeho další příbuzné, nikoli pravý papyrus, ze kterého Egypťané vyráběli papír.

Drobná kvítka této jednoděložné rostliny se nacházejí uprostřed listů.

Pěstování šáchoru

  • Šáchoru vyhovuje vyšší, prostorná pěstební nádoba s velkými drenážními otvory, kterou opatříme hlubokou a objemnou podmiskou, kterou neustále plníme vodou. Nebo zvolíme vodotěsnou nádobu bez odtokového otvoru a rostlinu zasadíme hlouběji – aby nad substrátem mohla voda stále stát.
  • Jakožto bahenní rostlině svědčí šáchoru těžší substrát. Běžnou zeminu pro pokojové rostliny smísíme s jílem nebo bentonitem. S úspěchem můžeme využít i těžší zahradní zem, obohacenou vyzrálým kompostem.
  • Teplota mu vyhovuje stálá pokojová, nejlépe se mu bude dařit blíže oknu.
  • Velmi mu prospěje rosení, miluje vlhký vzduch.
  • V sezóně do zálivky přidáváme tekuté hnojivo pro pokojovky okrasné listem, nebo silně naředěný kopřivový výluh.

Šáchor snadno namnožíme dělením trsů při přesazování, nebo řízkováním. To probíhá trochu nezvykle – ostříháme jednotlivé listy na 1-2 cm, stéblo zkrátíme na 10 cm a takto upravený řízek ponoříme do vody hlavou dolů a „stopkou“ vzhůru. Časem zapustí kořínky.