obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sadové růže pro okouzlující, romantickou a voňavou zahradu

Keřové růže nejsou tak populární jako jiné skupiny - a to je škoda. Velký keř obsypaný voňavými květy je opravdový zážitek pro všechny smysly. Jsou skromné a odolné, potřebují jen prostor.

Růže jsou rostliny mnoha tváří a neplatí to jen o barvách a velikostech květů. I samotné rostliny mají nejrůznější podoby a velikosti. Vedle zakrslých a poléhavých keříčků existují naopak i vzrůstné a pevné keře. Těmto růžím říkáme růže keřové nebo postaru sadové.

  Sadové růže vytvoří nádherný živý plot Sadové růže vytvoří nádherný živý plot Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Solitér i živý plot

 •  Keřové růže však mohou stát i osamoceně jako solitera v trávníku.
 •  Pokud je chceme vysadit do záhonu, zvolíme zadní část, aby před ně bylo možné nasadit jiné, menší. Samozřejmě je lze kombinovat i s mohutnějšími trvalkami a okrasnými keři.
 • Dobře zakryjí plot nebo zeď.
 • Málo využívanou alternativou je živý plot z vyšších růží, který nejen krásně kvete, ale je naprosto neprůchodný.

 

Voňavé květy ve stylu starých romantických růží jsou typické pro Alexandra Princesse de Luxembourg Voňavé květy ve stylu starých romantických růží jsou typické pro Alexandra Princesse de Luxembourg Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pěstování

O keřové růže se staráme stejně jako o ostatní růže, jiné bude pouze jarní stříhání. Výhony zkrátíme na 30–40 cm a staré odstraníme až u země.

Dříve sadové růže kvetly jen jednou v roce, ty dnešní se však již chovají jako ostatní moderní růže – kvetou po celou sezonu a ani v ostatních vlastnostech v ničem nezaostávají.

  Rosarium Uetersen je dnes již klasická kvalita našich zahrad. Je vysoká až 150 cm. Rosarium Uetersen je dnes již klasická kvalita našich zahrad. Je vysoká až 150 cm. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Očkováno na šípku

Nejčastějším tvarem je vzpřímený keřík. Pokud je vyšší než jeden metr, patří do skupiny růží keřových. Neřadíme do ní růže popínavé, které sice dosahují i několika metrů, ale potřebují oporu. Keřové růže jsou vlastně nejtypičtější růže, protože se takto vyskytují i v přírodě – vezměme si krásnou šípkovou růži někde na remízku mezi poli. A přitom v jakých často nehostinných podmínkách se dokáže prosadit! Většina kulturních růží je naočkována právě na divokém šípku, což jim zajišťuje mimořádnou životaschopnost a paradoxně i nenáročnost.

  Summer Memories je vysoká 120 cm a má krémově bílé nostalgické květy Summer Memories je vysoká 120 cm a má krémově bílé nostalgické květy Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 Osvědčené odrůdy

 

 • Sterntaler je keřová růže s charakterem velkokvěté odrůdy. Její květy mají hvězdicový tvar, příjemně voní a lze je stříhat do vázy. Dorůstá výšky 120 cm.
 • Cinderella je představitelkou klasické romantické růže s výškou až 170 cm. Květy tvoří mnohačetná květenství kulovitého tvaru. Vynikne v kombinaci s modrým klematisem.
 • Nižší keřová růže Caramella (120 cm) překvapí množstvím poupat, která se probouzejí v sytých oranžových tónech a postupně se otevírají do krémových květů ušlechtilého tvaru.
 • Voňavé květy ve stylu starých romantických růží jsou typické pro Alexandra Princesse de Luxembourg. U této odrůdy se květy vznášejí na vysokých stoncích a překvapí nás, jak jsou vysoké - až 150 cm.
 • Roter Korsar je naprostý nezmar. Bujné výhony této růže dorůstají až do výšky 150 cm, její květy jsou velmi trvanlivé a mají dokonale jasnou barvu, která se nemění.
 • Rosarium Uetersen je dnes již klasická kvalita našich zahrad. Tato keřová růže se svítivě růžovými květy vyniká množstvím květů a hodí se jako solitera, která na sebe bude poutat pozornost po celou sezonu. Je vysoká až 150 cm.
 • Zaide je velmi romantická keřová růže s ovocnou vůní a pevnými, krásně skládanými květy. Lze ji pěstovat i ve velkém kontejneru. Keř je kompaktní a vysoký do 120 cm.
 • Keřová růže Schloss Eutin se pyšní zajímavými květy s barevným přechodem od sytého středu ke krémovým okrajovým okvětním plátkům. Připomíná tím květy kamélie. Dorůstá do výšky až 120 cm.
 • Summer Memories je vysoká 120 cm a má krémově bílé nostalgické květy

 

Foto: Vladimír prouza, www.nejkrasnejsi-ruze.cz

Akční letáky