Za jediným gramem sušeného šafránu je spousta práce
Máte prostor i čas věnovat se pěstování či chovu něčeho na přilepšenou a přemýšlíte, kterým směrem zamířit. Pěstuje se všelicos, ale základem je mít k takové činnosti také vztah. I když může jít o zajímavý přivýdělek, vaše výsledky nebudou nijak závratné, pokud nebudete mít i jistou dávku elánu a nadšení.
Chovat můžete třeba rybičky, pěstovat například houby. A co takhle šafrán? Třebaže je to vaše oblíbené koření a milujete květiny a krokusy obzvlášť, v tomto případě si s nadšením nevystačíte. Šafrán vyžaduje spoustu práce i místa. Vytvořit mu vhodné podmínky tak nebude jednoduché.
YouTube kanál Business Insider vám v tomto příspěvku přiblíží pěstování, ale hlavně sběr květů a následně také získávání koření.
Šafrán: Nejvyšší cena jen za nejlepší kvalitu
Zní to skvěle. Cena šafránu u nás se pohybuje mezi 500 až 1000 kč za gram, za kilo i 700 000 Kč, a to není řeč o prémiové kvalitě, jejíž cena se může vyšplhat i na cenu přes jeden milion korun. Nicméně, šafránu se nejlépe daří v Íránu, odkud pochází 90 procent světové produkce. Vysoce kvalitní koření se vyváží také ze Španělska nebo Kašmíru či Afghánistánu. V těchto zemích se stává přivýdělkem, ale i lukrativní hlavní činností. Jsou zde totiž přirozeně vhodné podmínky pro pěstování šafránu setého.
Cena výsledného produktu je závislá nejen na kvalitě, která se stanovuje podle vzhledu a barvy, aroma a chuti, schopnosti barvit či absenci nečistot. Pro stanovení kvality a dosažení ISO 3632 se provádí také spektrofotometrická analýza jednotlivých látek, které ovlivňují vlastnosti koření. Barva záleží na obsahu crocinu, picrocrocin dává koření chuť a safranal typické aroma.
Jak se pěstuje šafrán setý?
Rostlina vyžaduje počasí subtropického až mírného pásma, ideální jsou pro ni tepoty mezi 15 až 20 °C. To by snad nebyl problém. Také hlinitopísčité půdy bohaté na živiny, ale s dobrou odvodňovací schopností. Před výsadbou cibulek je také nutné půdu dobře prohnojit organickými vyzrálými hnojivy.
Nutná je také mírná závlaha po dobu celého vegetačního období. Nicméně na pěstování je potřeba obrovských ploch, protože na produkci jediného gramu je nutné vypěstovat 150 až 200 květů. Cibulky leze vysazovat věkolika způsoby, ale obvykle do spónu s rozestupy okolo 10 až 15 cm. Na metr čtvereční se může vejtít i 50 cibulek, které se vysazují ideálně během koncem léta.
Následně rostlina vykvétá na podzim, během zimy, a pak hlavně na jaře vyprodukuje zelené lístky. Na podzim sklízené květy je následně nutné ručně sbírat a pinzetami vybrat pouhé tři červené spojené tyčinky ze středu květu, které se nechají na papíru nebo plátně proschnout. Až pak je možné konečně je sesypat do skleničky nebo jiné nádobky.
Myslíte, že to stojí za zkoušku? Zkuste si napřed vypěstovat šafrán pro vlastní spotřebu. I to je určitě dobrý nápad!
Zdroje: apetitonline.cz, sativus.com