Šanta vynikne ve větším trsu, který můžete zkombinovat s dalšími květinami
Zdroj: Del Boy / Shutterstock.com

Šanta, nenáročná trvalka podobná levanduli, kvete po celé léto

Šanta je bez nadsázky téměř dokonalá trvalka pro každou zahradu. Krásně a dlouho kvete, je odolná nejen vůči suchu. Hodí se na obruby i do smíšených výsadeb.

Rod šanta (Nepeta) zahrnuje nenáročné rostliny s velmi širokým spektrem použití. Jedná se o nižší až středně vysoké trvalky v závislosti na druhu a kultivaru, které se hodí se do smíšených trvalkových výsadeb i na obruby záhonů. Jsou vhodné i do městské zeleně, jako jsou vnitrobloky, balkony, terasy a střešní zahrady. Uspokojivě rostou i v nádobách. Přirozeně vytvářejí keříky mírně poléhavého vzrůstu - květní stvoly jsou pak vzpřímené. Šanty rostou velmi rychle a v krátké době vytvoří zapojený porost. Dobře snášejí sestřih, a pokud je pěstujeme v řadě po okraji záhonu, můžeme je nůžkami udržovat v požadovaném tvaru, kdykoliv přerostou. Šant je velké množství druhů. Často se pěstuje například kříženec Nepeta×faassenii a řada dalších pěkných hybridů.

Šanta v kombinaci s růžemi

Zahradní architekti rádi využívají levandule v kombinaci s růžovými keři, a totéž můžeme zkusit se šantami. Podobně jako třeba rozrazily nebo šalvěje jejich nízké a hustě kompaktní keříky krásně zakryjí spodní části růží, které nemusí být vždy úplně pohledné, a fialové květy šanty se navíc skvěle doplní s květy růží. Nejlepšího barevného souladu docílíme, když zvolíme růže opravdu růžové.

Šanta vykouzlí efektní obruby kolem cest Šanta vykouzlí efektní obruby kolem cest Zdroj: Peter Turner Photography / Shutterstock.com

Modré záhony a obruby

Šanty se často používají v jednodruhových výsadbách, kde jejich krásná modrá barva nejlépe vynikne. Dobře se také hodí k okrajům cest jako působivý lem.

Musíme však počítat s tím, že květní stvoly jsou poměrně vysoké, i s květy mohou dosáhnout až padesáti centimetrů, bez květů naopak vytvářejí nižší, zato jednolitě hustý porost. Velikou výhodou šant je, že velmi dlouho kvetou, v podstatě po celé léto. Po odkvětu je sestřihneme, aby byly stále pěkné.

Pěstování

Sazenice šanty vysazujeme ideálně na jaře, a to asi 40 cm od sebe. Hustěji je dávat nemusíme, protože rychle rostou a brzy vytvoří souvislý pás rostlin. Šanty mají rády slunná stanoviště a propustné půdy. Nicméně i na lehce přistíněných místech porostou dobře a snesou i písčité a těžší půdy. Každoročně v dubnu keříčky nízko sestřihneme, aby měly v nastávajícím létě pěkný vzhled, a čas od času je hluboce zmladíme, nejlépe na opět jaře. Uděláme to tak, že rostliny vyrýpneme, záhon pečlivě zryjeme a obohatíme novou kvalitní zeminou. Odstraníme případné kořeny vytrvalých plevelů a povrch urovnáme. Původní trsy šanty rozdělíme na několik kusů, přičemž pro další pěstování vybereme jen ty nejzdravější a nejvitálnější. Vysadíme je zpět na původní místo a dobře zalijeme.

Snadné množení

Šantu lze množit řízky, které dobře koření po celý rok. Ze zdravé rostliny odstřihneme vždy asi pěticentimetrové výhony, mírně šikmo je napícháme do truhlíčku a necháme zakryté sklem nebo fólií tak, abychom udrželi vlhké a teplé mikroklima, které podporuje proces zakořeňování. Substrát volíme jemný a sterilní; buď si jej sami namícháme, nebo koupíme speciální množárenský. Jinak dobře poslouží i směs rašeliny a perlitu v poměru 1:1. Po měsíci rostlinky rozsázíme do malých květináčků a později na záhon, anebo je vysadíme rovnou na záhon.

Šanta kočky přitahuje jako magnet Šanta kočky přitahuje jako magnet Zdroj: Linda George / Shutterstock.com

Šanta nejen pro kočky

Aromatické silice, které rostlina obsahuje, opravdu vábí některé kočky. Říká se proto, že šanta udržuje doma i kočky, které se rády toulají. Ale možná to platí jen v průběhu vegetačního roku, kdy je květina zelená. V angličtině má šanta název catmint, což by se dalo přeložit jako kočičí máta.

Šantový čaj prý uklidňuje. A jak by ne, když se rostlina dříve využívala jako velmi lehká droga, protože obsahuje nepatrné množství halucinogenních látek. Ženy si ji také přidávaly do koupele, aby podpořila jejich plodnost.

Akční letáky