obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sarcococca, masoplod: půvabný stálezelený keřík s voňavými květy

Asijská Sarcococca bohatě kvete a voní po jasmínu. Ozdobné jsou i modré kulaté plody. V mírných oblastech přečká masoplod zimu i venku, jinde jej lze pěstovat jako pokojovou či přenosnou rostlinu.

Masoplod, neboli Sarcococca, je stálezelený keř, pocházející z východní Asie a vyskytující se v mnoha druzích a varietách. Jako krásná přenosná pokojová květina dovede provonět celou místnost. V mírnějších oblastech a s dostatečnou ochranou však dovede i přezimovat venku. Některé variety dorůstají až dvoumetrové výše, jiné jsou poléhavé a uplatňují se jako půdopokryvné rostliny, především na pohostinných až stinných místech.

„Buxus“ s jasmínovými květy

  • Lístky jsou velké asi 3 až 6 cm, jsou eliptické, kožovité a lesklé, sytě zelené. Rostliny jsou příbuzné s naším buxusem.
  • Sarcococca kvete velmi časně, většinou už začátkem března, podle průběhu zimy. Kvítka jsou bělavá, ale nemají korunní lístky. Proto vypadají jako malé střapečky. Velmi intenzivně voní po jasmínu, čímž tento keř upoutá pozornost snad každého.
  • Po odkvětu se na keři vytvoří dužnaté plody tmavomodré barvy, které zdobí keř až do dalšího květu. Rostliny jsou tak dekorativní celý rok.

Pěstování

V teplejších oblastech a s vhodným zimním krytím jsou tyto rostliny mrazuvzdorné a mohou se pěstovat ve volné půdě.

sarcococca sarcococca Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

Potřebují mírně vlhkou půdu bohatou na živiny, obvykle neutrální až vápenitou. V sezóně uvítají přihnojování hnojivem pro okrasné dřeviny či jiným kompletním hnojivem. 

V horších podmínkách je vhodnější je pěstovat jako přenosné, tedy v nádobách, ve kterých se od listopadu uchovává v chladnější místnosti nebo v zimní zahradě. Stále musí mít dostatek světla, neboť je stálezelená. Přes léto svědčí rostlině letnění na polostinném či stinné, ale zároveň chráněném a teplém místě – může zdobit zápraží, terasu, zahradu.

sarcococca - plody sarcococca - plody Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kompaktní tvar sarcococcy je vhodné udržovat pravidelným řezem – zaštipováním výhonků.

Množení

Rostlina se snadno množí semeny i vrcholovými řízky.

Takto levně získané sazenice pak můžeme vysadit venku a vyzkoušet, jestli v našich podmínkách přezimují.

Akční letáky