švestky
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Šarka a nové odrůdy slivoní

Šarka ničí úrodu švestek a hubí celé stromy. Naštěstí šlechtění pokročilo a právě odolnost, tolerance a nejlépe rezistence vůči nebezpečným chorobám je u ovocných stromů prioritní. Samozřejmě spolu se zachování vysoké užitkové hodnoty i chuti. Které odrůdy vybrat pro letošní podzimní výsadbu?

Viróza šarka (Plum pox virus) byla objevena v roce 1930 v Makedonii. Toto virové onemocnění ohrožuje pěstování slivoní a meruněk v mnoha oblastech. Virus šarky byl už detekován také u broskvoní, třešní a višní. Výběr odrůd odolných k tomuto zhoubnému onemocnění je základem úspěšného pěstování. Díky intenzivnímu výzkumu a šlechtění je jejich nabídka stále lepší.

švestky švestky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Tolerantí odrůdy slivoní

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ve šlechtění jsou i hypersenzitivní odrůdy, které po napadení virem šarky místo nekrotizují a tím je plně izolují, takže vir se už dále nešíří.

Protože zatím nebyly vyšlechtěny odrůdy zcela rezistentní (imunní) vůči šarce, jednoznačné preference dostávají odrůdy tolerantní. U takových odrůd se sice onemocnění projeví příznaky na listech, výnos bývá nižší a plody mají horší kvalitu, ale přesto plody předčasně neopadávají a strom neodumírá. Do této skupiny patří takřka celý sortiment množených odrůd v ČR, například Čačanská lepotica, Stanley a jiné, ovšem kromě švestky domácí, která je k napadení virem šarky velmi citlivá.

 

Naděje z Hohenheimu - rezistentní slivoň JOJO

Ovšem i šlechtění přímo rezistentních odrůd jde dopředu. Jeden z  hybridů s názvem JOJO, vyšlechtěn dr. Walterem Hartmanem na univerzitě v německém Hohenheimu, vykazuje zatím skvělé výsledky.

Tato ve světě ojedinělá rezistentní odrůda slivoně byla infikovaná různými kmeny viru šarka  z celé Evropy. Následný výzkum a testování prokázaly, že ani inokulací (umělou infekcí), ani mšicemi, se na tento hybrid šarka doposud nepřenesla. Při napadení virem šarky (přenos např. sáním mšic na listech), stromek virus rozpozná a izoluje jej vytvořením korkového pletiva kolem viru, čímž zabrání jeho rozšíření rostlinou.

 

jak vypadá hybrid JOJO


Hybrid JOJO vznikl v roce 1981 křížením odrůd Ortenauer x Stanley.

 • obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  Pro dosažení dobré chuťové kvality plodů je nutné nesklízet plody ihned po vybarvení domodra, ale až o dva 2 týdny později.

  Strom má středně silný růst, volnou, širokou korunu.
 • Kvete středně raně (stejně s Čačanskou lepoticí).
 • Odrůda je odolná k pozdním jarním mrazíkům, má velmi časný nástup do plodnosti,  pravidelné a vysoké výnosy, je samosprašná.
 • Dle pěstitelských podmínek se používá jako podnož myrobalán nebo Prunus St. Julien.
 • Plody jsou středně velké až velké (v průměru 34-40 mm), protáhle oválné, tmavě modré, silně aromatické, váží 40-50 g. Dužnina je v plné zralosti pevná, žlutá až zlatožlutá, dobře oddělitelná od pecky, velmi dobrá, harmonické chuti, se středním až vyšším obsahem cukru.
 • Dozrává krátce před či se švestkou domácí. Plody nepadají.

 

švestky švestky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Další odrůdy tolerantních k šarce, které vyšlechtil dr. Hartmann

 • Pozdně dozrávající odrůda Presenta s vynikající kvalitou plodů. Jejich harmonická chuť je velmi podobná švestce domácí, má ovšem vyšší obsah cukru než švestka domácí a méně kyselin. Zraje velmi pozdě, 12 dnů po švestce domácí; pro dobré dozrávání jsou vhodné teplé polohy. Odrůda je vhodná nejen jako stolní, ale také na zpracování (marmelády, pálení).
 • Hanita je středně pozdní odrůda s výbornou chutí. Strom má zpočátku silný růst, ale s nástupem do plodnosti slábne. Kvetení Hanity je středně rané, odolné k pozdním jarním mrazíkům. Samosprašná odrůda má velmi časný nástup do plodnosti, pravidelné a vysoké výnosy, plodí i na jednoletém dřevě. Zraje dva týdny před švestkou domácí. Daří se jí ve všech pěstitelských oblastech. Je vhodná jako stolní i na zpracování do marmelád či na pálení.
 • Dalšími vůči šarce tolerantními odrůdami šlechtitele Hartmanna jsou například ranně dozrávající odrůda Katinka či pozdně dozrávající Elena. Mezi nejnovější odrůdy patří velmi  výkonná odrůda s velkými plody a velmi dobrou chutí Haganta.

Akční letáky