Znáte dobře saturejku? Je to skvělé koření i lék.
Zdroj: Profimedia

Saturejka: Zapomenuté koření našich babiček chutná skvěle a je zdravotní zázrak

I když pochází z jihu, saturejka se u nás běžně pěstuje už po generace, ale je maličko zapomenutá. I když jde o báječně aromatickou bylinku, mnozí nevědí, co s ní dělat. Máte saturejku na zahradě nebo si ji chcete pořídit? Víte, jak účinkuje na zdraví?

Zdroje: www.bylinkovo.czwww.ceskestavby.czcs.wikipedia.org

Saturejka chutná i léčí

Saturejka rozhodně není tak známá jako rozmarýn nebo tymián. Patří však také mezi léčivky i aromatické bylinky, které se rozhodně hodí využít k přípravě pokrmů. Nejenže se báječně hodí k rybám a dochucení mas, ale i luštěnin a nakládaných hub či zelí. Její přítomnost skvěle pomůže proti nadýmání, nechutenství či dokonce některým parazitům. Spojte příjemné s užitečným a naučte se saturejku používat! Můžete si vypěstovat vlastní na zahradě nebo parapetu okna.

Saturejka je letnička i trvalka

  • V našich podmínkách se pěstují dva druhy saturejky. Saturejka zahradní jako letnička a saturejka horská je trvalka. Jde o nízký keřík, který dosahuje maximálně 20 až 30 cm na výšku.
  • Během sezóny vám naroste do malého rozvětveného keříku, který kvete bíle či světle růžovými kvítky od léta až do podzimu.
  • Saturejka vás také potěší tím, že je velmi nenáročná a roste i v chudých půdách či na okraji záhonů. Má ráda propustnou půdu a osluněné stanoviště.
  • Stejně tak jako u ostatních bylin, i saturejce vyhovuje zaštipování konců, díky němuž se pěkně rozvětví a keřík zhoustne.
  • Rostlina krásně voní nejen usušená jako koření, ale také čerstvá. 

saturejka horská (Satureja montana) Saturejka horská (Satureja montana) je trvalka, která nevyžaduje speciální zacházení.  Zdroj: Moskwa / Shutterstock.com

Jaké účinky čekat od saturejky?

Jestliže se vám saturejka zalíbila, neváhejte a vysejte semena. Obvyklá doba výsevu saturejky je od května do června. I když se pěstuje především pro použití v kuchyni, její léčebné účinky jsou také dobře známé a není důvod, proč jich nevyužít. Konzumace staurejky je navíc velice příjemná, na rozdíl od jiných bylin, které zdaleka nevoní tak krásně

Saturejku lze použít:

  • ke zlepšení trávení
  • při astmatických a dýchacích potížích
  • proti nadýmání, nechutenství a některým parazitům
  • pomáhá i čištění a redukci mastné pleti nebo hojení ran (zevní užívání v podobě nálevu)

Akční letáky