Některé druhy zeleniny si mohou vzájemně prosperovat, ale jiné si zase můžou vážně uškodit. I když se na první pohled zdá, že na společném pěstování rajčat a brambor není nic špatného, tak se ve skutečnosti jedná o veliký problém. Povíme vám, proč byste tyto dvě zeleniny nikdy neměli dát do společného sousedství.

Nadešel čas na přesazení sazeniček rajčat do samostatných květináčů. Jak na to můžete vidět ve video návodu na YouTube, na kanálu #cubivideo #CUBIVIDEO:

Zdroj: Youtube

Rychlé šíření chorob

Brambory i rajčata jsou náchylné na různé druhy chorob, které si mezi sebou mohou snadno a rychle předávat. Brambory trpí především plísněmi, zejména plísní bramborovou, která se dokáže jednoduše rozšířit i na rajčata, na jejichž listech způsobí mokvající skvrny až díry.

Stejně tak rajčata mohou být napadená všelijakými chorobami, kterými by pak mohla nakazit sousedící brambory.

Konkurence o živiny

Když jsou brambory a rajčata vysazeny příliš blízko k sobě, bojují o stejné živiny, které začnou z půdy velmi rychle mizet. Mimo to mají brambory rozsáhlejší kořenový systém stejně jako rajčata, a proto nebudou mít ani dostatek prostoru. To může vést k oslabení růstu a snížení úrody u obou druhů rostlin.

Napadení obou rostlin škůdci

Někteří škůdci jsou obecně přítomní jak na rajčatech, tak i na bramborách, a proto jejich společné vysazování může zvýšit riziko napadení obou těchto rostlin. Na bramborách se velmi často vyskytují mandelinky bramborové, které požírají listy, a na rajčatech zase bývají mšice, jež se živí rostlinnými šťávami.

Nedostatek prostoru

Rajčata vyžadují dobré proudění vzduchu, aby se zamezilo vzniku plísní a dalších chorob. Kromě toho vyžadují také pravidelnou zálivku, což může být pro brambory osudné, jelikož pěstování v příliš vlhkém prostředí jim nesvědčí a vede k hnilobě rostliny. Společné sázení příliš blízko k sobě může proto být velmi nevhodné pro obě rostliny.

Poškození během sklizně

I když jaro teprve začalo, nesmíte zapomínat ani na samotnou sklizeň hlíz brambor, které je třeba vytáhnout z půdy. Tímto úkonem můžete vážně poškodit kořenový systém rajčat, který je v zemi velmi rozsáhlý. Zároveň budete mít rajčata podepřená konstrukcemi jako jsou tyče nebo mříže, které vám mohou při sklizni brambor překážet.

Související články

Zdroje: epicgardening.com, idnes.cz, chalupari-zahradkari.cz