obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

iReceptářTV: Pěstování růží zvládne každý. Sázení růží krok za krokem

Ozdobte si zahradu s královnou květin. Nechte se provést výsadbou růží krok za krokem. Mít rozkvetlý záhon opojně vonících růží je tak snadné.

Od brzkého jara do pozdního léta mohou vaši zahradu či záhonek zdobit nádherné květy. Růže je královnou květin nazývána zcela právem – bez ní prostě není žádná zahrada úplná. Přes svou krásu je růže ale rostlinou velmi nenáročnou. Do jejího pěstování se klidně může pustit i začátečník. Nepotřebujete žádné hluboké znalosti. Ostatně přesvědčte se sami.

HTML kód

Růže se koupe v paprscích

Základem úspěchu je vybrat vhodné stanoviště. Ani to není nijak složité, stačí si pamatovat, že růže potřebuje dostatek slunce. Stačí jí ale zhruba pět či šest hodin slunečního svitu denně, proto se nemusíte být zasadit ji na jihovýchodní nebo jihozápadní stranu. Na zeminu není růže nijak náročná, pochází z prostředí, kde jsou podmínky poměrně drsné. Proto dává přednost spíše lehčím, propustnějším půdám. V případě potřeby tak můžete při sázení hlínu na záhonku trochu odlehčit kompostem nebo substrátem pro růže.

Na trhu je k dispozici mnoho různých druhů i odrůd. Není proto složité, vybrat si tu nejlepší pro konkrétní podmínky vašeho záhonku. Výhodou je, že většina dodavatelů označuje své růže také informací o tom, kolik prostoru ten který konkrétní typ na záhonku potřebujete. Proto si můžete velmi jednoduše vybrat tu, pro kterou budete mít dostatek prostoru.

Pozor na hloubku

Kromě vhodného stanoviště je důležité věnovat pozornost hloubce, do jaké růži sázíte. Růže má totiž velmi dlouhé kořeny, které jsou poměrně hluboko. Při sázení je proto vždy nutné vyhloubit dostatečně velkou jámu, nemělo by to být méně, než 50 centimetrů. Místo štěpování by totiž mělo být přibližně 5 centimetrů pod zemí. Pod sazenici smíchejte substrát s pískem, přidejte kompost a samozřejmě původní hlínu. Úspěch je pak téměř zaručen. Stačí jen pořádně prolít vodou.

Jak je snadné správně zasadit a pěstovat růže se můžete podívat na videu na naší iReceptářTV.

Akční letáky