Těšíte se na vypěstovaná domácí rajčata a okurky? Věnujte jim náležitou péči již od samého počátku. Předpokladem bohaté úrody a krásných zdravých plodů jsou zdravé sazenice, které si můžete doma vlastnoručně „vypiplat“ ze semínek. Jak přesně na to, a dokonce bez zeminy?

Chcete znát nejlepší hack na klíčení semen? Zkuste metodu hedvábného papíru. Podívejte se na toto YouTube video na kanálu TrustBasket:

Zdroj: Youtube

Jak na klíčení rychleji

Semínka zeleniny můžete vysít přímo do hlíny, ale pokud chcete jejich klíčení urychlit, lze využít i jednoduchou a osvědčenou metodu s papírovými utěrkami. Další výhodou je fakt, že si do budoucna ušetříte také práci nejen se sázením, ale i s přesazováním, protože budete moci rovnou vyřadit semínka, která nevzklíčí.

Navlhčete papírovou utěrku

Použít můžete kuchyňskou papírovou utěrku nebo neparfémovaný toaletní papír. Nejprve ho lehce navlhčete vodou pomocí rozprašovače a ujistěte se, že je mokrý po celé ploše. Papír však nesmí být nikdy nadměrně promáčený, aby nedocházelo k hnilobám.

Na řadu přicházejí semínka

Základem pro dobré sazenice jsou vždy jen kvalitní semena. Rovnoměrně je rozložte na připravený papír, mezi jednotlivými kusy by měla být vždy vzdálenost 1 až 1,5 cm. Semínka budou potřebovat prostor pro svůj růst. Následně na ně položte další vrstvu mírně navlhčené utěrky.

Vložte semena do plastového sáčku

Připravenou papírovou utěrku se semínky vložte opatrně do sendvičového sáčku, do kterého předem foukněte. Nejenže se vám bude lépe otvírat, ale pomůžete tak vytvořit potřebné vlhké a teplé prostředí pro klíčení, podobné skleníku.

Semínka umístěte na teplé místo

Tímto způsobem si můžete připravit několik sáčků s různými druhy zeleniny a poté je umístit na teplé a slunné místo. Ideální je parapet směrovaný na jih. Využít můžete i oken v koupelně, kde je navíc i dostatek vlhkosti.

Pravidelná kontrola

Každý den sledujte, jak se semínka vyvíjejí a jestli vytvářejí nové klíčky. Samozřejmě kontrolujte i stav vlhkosti ubrousku, který nesmí nikdy vyschnout, ale ani být nadměrně přemáčený. Vláhu dodávejte pomocí rozprašovače.

Můžete začít sázet

Jakmile budou mít klíčky přibližně 5 až 10 mm dlouhé kořínky, jemně uchopte semínko pinzetou a velmi opatrně ho zasaďte do předem vytvořené dírky v půdě tak, abyste neporušili žádný z kořínků. Naklíčená semínka musí být vždy klíčkem dolů.  Nakonec semínko zahrňte zeminou.

Související články

Zdroje: www.vivatowels.com, www.adbz.cz