Přestože jsou v současné době substráty kvalitně ošetřeny výrobci, není výjimkou, že jsou někdy napadeny zárodky nemocí a škůdců. Proto není od věci zeminu vždy řádně připravit a pro jistotu dezinfikovat. Budete tak mít záruku zdravého vývoje všech zasazených sazenic či pokojových květin.

Proč dávat substrát do trouby? Prozradí vám to následující video:

Zdroj: Youtube

Na škůdce je nejlepší prevence

Pokud patříte mezi nadšené pěstitele, jistě toužíte po zdravých pěstěných rostlinách. Kromě náležité péče byste jim měli dopřát i ochranu před nebezpečnými nemocemi a škůdci, kteří by je mohli definitivně zlikvidovat. Vyskytují se v různých ročních obdobích, ale nejdůležitější je právě preventivní jarní zásah, který by se neměl zanedbat.

Téměř 70 % škůdců totiž přezimuje v půdě v podobě vajíček, kokonů i dospělců, stejně jako v kůře stromů, na hromadách dřeva, v listí nebo v trávě. A právě v jarním období, kdy teplota vystoupí nad 10 °C, opouští hmyz své zimní úkryty a napadá mladé rašící rostliny. Proto je důležitá prevence a v případě substrátu pro vás máme ověřený tip.

Správný výběr substrátu

Protože nemáte u zeminy nikdy stoprocentní jistotu o jeho kvalitě, je vždy dobré provést jeho řádnou a svědomitou přípravu. Vyhnete se tak mnoha potížím se špatným vývojem sazenic, později i rostlin, které by mohly mít potíže s klíčením kvůli nemocem a škůdcům.

Koupená zemina bývá zpravidla příliš vylehčená, proto pak rychle slehne a zadržuje nadměrné množství vody. Následkem toho pak dochází k poškození kořenového systému. Proto vždy takovou zeminu ještě promíchejte s běžnou zahradní hlínou. Nejvhodnější je půda hlinitého typu, kterou vmíchejte v poměru 1:1. Můžete také využít perlit, který substrát provzdušní.

Zkusit lze i supresivní substrát

K předpěstování sazenic můžete také zvolit speciální typ substrátu, který je speciálně ošetřený proti houbovým chorobám a některým škůdcům pomocí užitečných hub, které je pohlcují.

Zkušení zahradníci půdu dezinfikují

Vždy, než rostlinu zasadíte, je dobré substrát sterilizovat. Můžete ho snadno propařit v troubě ohřáté na teplotu 50 až 70 °C. Zeminu vložte na pekáč vystlaný pečícím papírem a nechte ho v troubě zhruba 1/2 hodiny. Za tuto dobu dojde k likvidaci veškerých zárodků škůdců a chorob, včetně nebezpečných spor. Bez této úpravy zeminy vystavujete rostliny nebezpečí chorob a napadení škůdci.

Jde to i v mikrovlnce

Pokud potřebujete propařit jen malé množství půdy, můžete využít i mikrovlnnou troubu. Vložte do pevnějšího polyetylenového sáčku 1 až 2 l vlhkého substrátu a pevně jej uzavřete gumičkou. Následně nechte zahřívat zhruba 5 minut. Uzavřený obal se substrátem nechte 2 až 3 dny před použitím odpočinout, dojde k náležitému vyrovnání polarizace.

Související články

Zdroje: www.higarden.cz, www.zahradkarskaporadna.cz, www.chatar-chalupar.cz, www.cact.cz