Alobal je skvělá věc! Můžete ho střihat, mačkat, tvarovat a to je velká výhoda! V kuchyni se nejčastěji používá na balení potravin. Jeho nezbytnou předností je, že veškeré mňamky uchovává teplé a nepropustí ani krůpěj mastnoty. Proto je oblíbeným balicím materiálem všech milovníků řízků.

Alobal v kuchyni poslouží i jako alternativní pečicí papír nebo pomůcka při grilování. Výhodou je opět nepropustnost alobalu, kdy z grilovaných pochoutek zbytečně nevytéká jejich šťáva. A to je důvod, proč si na pečínkách v „alobalovém brnění“ vždycky tak pochutnáte.

Na videu se dozvíte další způsoby, jak můžete využít alobal:

Zdroj: Youtube

Alobal na zahradě

Aby toho nebylo málo, alobal vám pomůže i na zahradě, případně terasách, balkónech či truhlících. Jeho účel? Odpuzovač slimáků! Tyhle plži jsou postrachem českých zahradníků a bez skrupulí berou každý zelený porost jako jednu velkou restauraci.

Slimáci nejraději chroupou křehké listy ledového či hlávkového salátu, kapusty, kedlubny, ředkvičky, brokolici, čekanku, chřest, řepu cukrovku, cuketu, rajčata, jahody, hrách, kukuřici, okurky či melouny. Ale popravdě nepohrdnou ani květinami jako je afrikán, a tak slimáky můžete často najít i v truhlíku. Jejich apetýt je nevyzpytatelný, ale nejhorší je ničivá síla, se kterou vám udělají z vaší zeleně jednu velkou spoušť. Jak vám proti nim pomůže alobal?

Alobal na sazenice

Zkušení zahradníci tvrdí, že plži hliníkovou fólii nesnášejí. Můžete s ní ovinout mladé výhonky tak, aby kovové brnění sahalo až na zem. Jedině tak se na zeleň slimáci nedostanou. U vzrostlejších plodin použijte silnější proužky alobalu a obložte jimi záhon. Aby stříbřitá ochrana neodlétla, zatěžte ji kameny, případně zasypte hlínou tak, aby část vyčnívala. Pokud chcete tenhle trik vyzkoušet, určitě nepoužívejte alobal, ve kterém bylo jídlo. Zbytky pokrmu naopak mohou přilákat různé škůdce a celá práce pak přijde vniveč. Tak si na to dejte pozor!

Plašič ptáků

Mimochodem, alobal vám pomůže i jako plašič dalších škůdců. Například pokud nastřiháte alobal na proužky a zavěsíte ho na strom, kam chodí ptáci krást úrodu, hezky je zaplaší a vy budete mít o pár plodů ovoce víc. Alobalem také můžete omotat kmeny stromů, které vytrvale ničí srny nebo jeleni. Jen nezapomeňte, aby ochranná vrstva hliníku byla širší než 50 centimetrů.

Související články

Zdroje: www.idnes.cz, www.vareni.cz